لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۸

جعفری:مکالمه روحانی اوباما اشتباهی تاکتیکی بود


فرمانده کل سپاه پاسداران ضمن انتقاد از برقراری تماس تلفنی میان حسن روحانی و باراک اوباما، روسای جمهوری ایران و آمریکا گفت این اقدام یک «اشتباه تاکتیکی» بود ولی قابل جبران است.

محمدعلی جعفری در گفت و گو با خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه پاسداران درباره سفر آقای روحانی به نیویورک و اقدامات او در جریان شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت آقای روحانی «درچارچوب سياست‌های نظام» حرکت می ‌کند. او گفت: «بهتر بود همان ‌گونه که برای ملاقات حضوری به اوباما وقت داده نشد از پذيرش مکالمه تلفنی نیز خودداری می‌شد.» آقای جعفری گفته است این اقدام می بایستی پس از نشان دادن «اقدامات عملی آمریکا، راستی آزمايی و صداقت سنجی در رفتار عملی آنها» صورت می پذیرفت.

مقامات ایرانی می گویند درخواست مکالمه تلفنی از سوی طرف آمریکایی مطرح شد اما بیانیه کاخ سفید و همچنین سخنرانی آقای اوباما در کاخ سفید پس از مکالمه با آقای روحانی، حاکی از آن بود که این درخواست از سوی ایرانی ها بوده است.

انتقادها به مکالمه تلفنی آقایان اوباما و روحانی از سوی جناح های عمدتاً تندروی ایرانی در حالی مطرح می شود که بسیاری از چهره‌های شاخص و تحليلگران سياسی دستاورد سفر حسن روحانی و تیم دیپلماتیک او به نيويورک را مثبت ارزیابی کرده و در عین حال موضعگیری اصولگرایان منتقد به آقای روحانی را مورد انتقاد قرار داده اند. صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی در تهران در مطلبی که در روزنامه بهار منتشر شده، انتقادات را «هم خنده دار و هم تاسف انگیز» توصیف کرده. او در این مطلب از جمله می نویسد اگر همه انتقادات اصولگرایان در ٤٨ ساعت اول بازگشت آقای روحانی به ایران را با دیگر اظهاراتشان کنار یکدیگر بگذاریم «خلاصه‌اش این است که ما طلبکاریم و آمریکا بدهکار».

محمد علی جعفری گفته است «اکنون نوبت آمريکاست که با اقدامات عملی خود اعتماد سازی کرده و در عمل راستگويی خود را به اثبات برساند.» وی برخی از اين اقدامات را «رفع کامل تحريم‌ها و آزاد‌سازی دارایی‌های بلوکه شده ايران» عنوان کرده است. در همین زمینه، آقای زیباکلام در مطلب خود می نویسد: «باید از اصولگرایان پرسید که همه انتظارات شما واقعا اصولی و منطقی و بالاتر از همه منصفانه است...ما کدام گام را برداشته‌ایم که حکایت از حسن‌نیت ما داشته باشد؟ ما چه امتیازی داده‌ایم که حالا انتظار داریم در مقابلش آمریکایی‌ها بلافاصله تحریم‌ها را لغو کنند، دارایی‌های ما را برگردانند، از ما عذرخواهی کنند و ما را کول کرده و دو دور، دور میدان آزادی بچرخانند؟ اگر قرار است که کار به جایی نرسد و بن‌بست ۸ ساله مذاکرات هسته‌ای همچنان ادامه پیدا کند؛ اگر مصمم هستید که دشمنی بی‌هدف و کور ٣٤ ساله با آمریکایی‌ها همچنان ادامه یابد، که این را صریح بفرمایید که ما نمی‌خواهیم تغییر و تحولی به وجود آید و همچنان می‌خواهیم بر مرکب دشمنی با آمریکا و مرگ بر آمریکا سوار باشیم...مگر آقای روحانی چه امتیازی به آمریکایی‌ها در نیویورک داد، که شما می‌فرمایید حالا نوبت آمریکایی‌هاست؟»

آقای روحانی پيشتر اعلام کرده بود که از سوی رهبر ایران اختیار تام دارد که هر جا منافع ملی اقتضا کند، با هر کسی حرف بزند.
قبل از این اظهارات آقای روحانی، آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنانی بر لزوم در پیش گرفتن سیاست «نرمش قهرمانانه» تاکید کرده بود. با این حال، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه گفته است در مسير این سیاست «دولت ممکن است اشتباهاتی تاکتيکی مانند مکالمه تلفنی با اوباما مرتکب شود.»
XS
SM
MD
LG