لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۳

اشتون: بهترین فضا برای مذاکره با ایران ایجاد شود


کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواسته است تا گفتگوهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر در مورد برنامه اتمی ایران در ژنو در بهترین فضای ممکن برگزار شوند.

خانم اشتون در پاسخی به پرسشی در مورد اعمال تحریم های بیشتر کنگره ایالات متحده و یا کشورهای دیگر علیه ایران گفته است «من در موقعیتی نیستم که برای کنگره تعیین تکلیف کنم، اما خواست من است که مذاکرات ژنو در بهترین فضای ممکن برگزار شوند».

نمایندگان جمهوری اسلامی ایران و بریتانیا، ایالات متحده، روسیه، فرانسه، روسیه و آلمان برای گفتگو در مورد برنامه اتمی ایران روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر در مذاکرات ژنو شرکت می کنند.

رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مرکز نخبگان وودرو ویلسون در آمریکا گفت «ما باید به هر شیوه ممکن برای مذاکره حسن نیت و تمایل نشان دهیم و از طرف مقابل نیز انتظار مشابهی خواهیم داشت».

خانم اشتون افزوده است رویکرد کلی او نسبت به مذاکرات تداوم فشار است و «فشار به دلیل متقاعد کردن مردم برای حضور بر سر میز مذاکره اعمال می شود تا تلاش کنیم و پیشرفتی حاصل شود».

وی خاطرنشان کرده است «احتمال دارد در پایان مذاکرات دو روزه به هیچ پیشرفتی دست نیابیم اما احتمال هم دارد ... که راهکاری بیابیم».

کاترین اشتون در این مرکز آمریکایی گفته است «هدف من این است که در بهترین فضای ممکن به ژنو بروم، افرادی که قوانین این کشور را تدوین می کنند و یا آن ها که از جانب ایالات متحده کنترل مذاکرات را به عهده دارند، جان کری و گروه او باید به این فکر کنند که چگونه می توانند اطمینان حاصل کنند که بهترین فضای ممکن فراهم خواهد شد».

وی یادآوری کرده آن‌چه اهمیت دارد رفع نگرانی‌های جامعه جهانی است، اما اطمینان یافتن از اقدامات عملی ایران در این راستا، کاری فنی و زمان بر است.

منابع: خبرگزاری رویترز، یورونیوز
XS
SM
MD
LG