لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

رابرت مالی: جمهوری اسلامی باید به مردم گوش دهد


رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران. (آرشیو)
رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران. (آرشیو)

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، روز جمعه با بازنشر بیانیه «ائتلاف آزادی آنلاین» در محکومیت محدودیت‌های اینترنتی اعمال‌شده در ایران، از جمهوری اسلامی خواست به مردم گوش دهد.

به گفته آقای مالی، دولت ایران نباید ارتباط ایرانیان با یکدیگر و جهان را قطع کند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ، نیز روز پنجشنبه در توییت‌های جداگانه‌ از بیانیه سازمان «ائتلاف آزادی آنلاین» در محکومیت شدید قطع اینترنت توسط دولت ایران حمایت کرده و از دولت جمهوری اسلامی خواسته بودند به حقوق بشر و آزادی اینترنت احترام بگذارد.

سازمان «ائتلاف آزادی آنلاین» روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای که با حمایت همگی ۳۴ عضو آن همراه بود، محدودکردن دسترسی ایرانیان به اینترنت توسط جمهوری اسلامی را در پی اعتراضات ضدحکومتی ناشی از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی به شدت محکوم کرد.

در بیانیه این سازمان آمده که جمهوری اسلامی در راستای پیروی از «الگوی دیرینه سانسور» که همواره از آن تبعیت می‌کند، یک‌بار دیگر در مقیاسی وسیع در سراسر کشور، اینترنت هشتاد‌ و چهار میلیون نفر را قطع کرده‌ و همزمان حق «تجمع مسالمت‌آمیز، آزادی اجتماعات و آزادی بیان» را سرکوب می‌کند.

بر اساس این بیانیه «فرسایش فضای افکار عمومی، تقویت مداوم فضای عدم اطمینان اقتصادی، اختلال در دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی، خدمات اضطراری و خدمات مالی» از جمله موارد نقض حقوق بشر است که توسط حکومت ایران و به‌واسطه قطع اینترنت اعمال می‌شود.

این سازمان در بیانیه خود همچنین از مقامات ایرانی خواست که از قطع نسبی یا کامل اینترنت و مسدود کردن یا فیلتر کردن خدمات آنلاین خودداری کنند و به تعهدات حقوق بشر بین‌المللی ایران، از جمله بر اساس مواد میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی آن منشور احترام بگذارند.

ائتلاف آزادی آنلاین گروهی متشکل از ۳۴ دولت از جمله ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، و آلمان است که برای پیشبرد آزادی اینترنت، عمدتاً از طریق هماهنگی طرح‌های دیپلماتیک و ارائه آن در مجامع بین‌المللی مرتبط، با یکدیگر همکاری می‌کنند.

XS
SM
MD
LG