لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۸

بلینکن بار دیگر از دسترسی شهروندان ایرانی به گردش آزاد اطلاعات دفاع کرد


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا- آرشیو
آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا- آرشیو

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر خواستار لغو محدودیت‌ دسترسی شهروندان ایرانی به گردش آزاد اطلاعات و اینترنت شد.

بلینکن با انتشار توئیتی تصریح کرد که ایالات متحده آمریکا همسو با «ائتلاف آزادی آنلاین» از ایران می‌خواهد محدودیت‌ها را لغو کند و به حق‌بشر در دسترسی آزاد به اینترنت احترام بگذارد.

ائتلاف آزادی آنلاین (FOC) با صدور بیانیه‌ای مشترک اقدام جمهوری اسلامی در قطع اینترنت به دنبال اعتراضات اخیر را محکوم کرده است.

در این بیانیه که به امضای ۳۴ کشور عضو رسیده است قویا اقدام جمهوری اسلامی در قطع اینترنت را نکوهش کرده و از این نظام می‌خواهد از قطع جزئی یا کامل اینترنت و مسدود کردن یا فیلتر کردن سرویس‌ها خودداری کند.

در این بیانیه از جمهوری اسلامی خواسته شده است تا به تعهدات خود بر مبنای حقوق‌بشر بین‌المللی و بندهای ۱۹، ۲۱ و ۲۲ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی احترام بگذارد.

این بیانیه همچنین با ارجاع به بیانیه پیشین این نهاد در سال ۲۰۱۷ و ابراز نگرانی از گسترش نفوذ دولتی بر اینترنت، به تشکیل کارگروهی در زمینه قطع اینترنت در سال ۲۰۲۱ اشاره می ‌کند.

به دنبال کشته‌شدن مهسا امینی و به راه افتادن اعتراضات سراسری در ایران، نهادهای امنیتی و مخابراتی محدودیت‌های اینترنتی را شدیدا افزایش داده و شبکه‌های اجتماعی واتس‌آپ و اینستاگرام را فیلتر کرده‌اند.

سازمان ملل متحد و نهادهای مدافع آزادی و حقوق بشر طی سال‌های گذشته بارها از مقام‌های جمهوری اسلامی به دلیل سانسور، فیلترینگ و نقض حق دسترسی شهروندان به اطلاعات آزاد انتقاد کرده‌اند.

پنج ماه پیش نیز در رده‌بندی سازمان گزارشگران بدون مرز درباره آزادی رسانه‌ها و دسترسی به اطلاعات آزاد، ایران در بین ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۷۸ قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG