لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۷

افزایش فشار و تداوم بازداشت بهائیان؛ نوازنده ارکستر اصفهان بازداشت شد


بازداشت شهروندان بهائی
بازداشت شهروندان بهائی

هم‌زمان با بازداشت گسترده شهروندان در رابطه با اعتراضات سراسری در ایران، فشار بر شهروندان بهائی و بازداشت آنها شدت گرفته و در تازه‌ترین رویداد، نوازنده ارکستر ملی اصفهان بازداشت شده است.

بنا بر گزارش‌هایی که در روز سه‌شنبه ۲۷ دی منتشر شده است، این نوازنده جوان روز دوشنبه ۲۶ دی بازداشت شد و مأموران وسایل شخصی از جمله ساز ویولن سل او را نیز توقیف کردند.

المیرا رحمانی متولد مهر ۱۳۷۳ در اصفهان و دانش‌آموخته هنرستان موسیقی این شهر و کارشناس رشته نوازندگی است و عضو ارکستر ملی اصفهان است و پیش از این از نواختن برای ارکستر ملی اصفهان منع شده بود.

علاوه بر این، گزارش‌ها حاکی از آن است که نبیل موفقی، شهروند ۲۴ ساله بهائی ساکن ساری، روز پنج‌شنبه ۲۲ دی توسط مقامات حکومتی در «گنبدکاووس» بازداشت شده و به مکان نامشخصی برده شده است.

بنا بر گزارش‌ها، مأموران امنیتی آقای موفقی را در خانه یکی از اقوامش با ارائه «حکم جلب» بازداشت کرده‌اند و ضمن تفتیش خانه، برخی وسایل شخصی و الکترونیکی او را توقیف کرده‌اند.

همچنین متین گرجی، یکی از بهائیان ساکن قائم‌شهر یک‌شنبه ۱۸ دی در خانه‌اش بازداشت شده است.

گزارش شده است که حین بازداشت این شهروند بهائی، مأموران امنیتی وسایل الکترونیک و کتاب‌های مذهبی او و خانواده‌اش» را توقیف کرده‌اند و بازپرس به نزدیکان آقای گرجی گفته «باید وکیل تسخیری» بگیرد.

ارمغان ذبیحی یکی دیگر از شهروندان بهائی است که با گذشت ۱۱۰ روز از زمان بازداشت او، همچنان در زندان قرچک ورامین «بلاتکلیف» است.

او هفدهم دی در تماسی تلفنی کوتاه به خانواده‌اش گفته که به دادگاه برده شده و در آن جا با وکیل تعیینی او موافقت شده و بنا به درخواست وکیل برای مطالعه پرونده، جلسه به تعویق افتاده است.

آرش زمانی فراهانی، همسر ارمغان ذبیحی نیز تحت بازداشت است و مقامات قضایی ۲۲ دی پس از ۱۱۰ روز به آنها اجازه تماس تلفنی داده‌اند.

علاوه بر این زوج، سیروس ذبیحی مقدم نیز بازداشت شده است و در اداره اطلاعات مشهد به سر می‌برد.

همچنین، ارگان رسانه‌ای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داد که فراز حقیقت‌جو، شهروند بهائی ساکن شیراز، با وجود گذشت ۳۷ روز از بازداشتش همچنان در «یکی از بازداشتگاه‌های اطلاعات سپاه نگهداری می‌شود.»

به گفته منبع مطلع، خانواده فراز حقیقت‌جو «تا ۳۵ روز» نمی‌دانستند او کجا نگهداری می‌شود و «تنها هفته‌ای یک بار تماسی کوتاه در حد یک دقیقه با حضور مأموران امنیتی داشت.»

بنا بر این گزارش، آقای حقیقت‌جو در طول بازداشت به بیماری‌هایی از جمله «لرزش پا، ضعف عصبی و عضلانی، و مشکلات گوارشی» دچار شده و در تماس‌ها «تقاضای لباس گرم» کرده بود، اما «خانواده به هر ارگانی مراجعه کردند، می‌گفتند این جا نیست و از تحویل گرفتن لباس امتناع می‌کردند.»

پویا صراف، دیگر شهروند بهایی که ۱۱ آبان در کرج بازداشت شد، نیز در روزهای گذشته به شیراز انتقال داده شده است. او مدت ۷۰ روز را در سلول «انفرادی» و در محرومیت از حق ملاقات سپری کرده است و گزارش شده که بازپرس گفته «زندانی همکاری نمی‌کند.»

دفتر «جامعه جهانی بهائی» در سازمان ملل متحد پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده است که مهوش ثابت و فریبا کمال‌آبادی، دو نفر از اعضای جامعه بهائیان ایران برای بار دوم به یک دهه زندان محکوم شده‌اند.

به‌تازگی مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان از حقوق شهروندی بهائیان ایران حمایت کرده و گفته است: «نمی‌گویم آنها مسلمان هستند، اما حق و حقوق شهروندی دارند.»

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند. این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که ایران آنها را امضا کرده است، هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG