لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۵

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی حکم حبس برای دو زن بهایی را محکوم کرد


کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی، صدور دوباره حکم حبس «ده‌ساله» برای دو زن بهایی از اعضای سابق یاران ایران، معروف به هفت بهایی را محکوم کرد.

ایمان افشاری، قاضی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران پس از یک جلسه محاکمه یک ساعته، مهوش ثابت (۶۹ ساله) و فریبا کمال آبادی (۷۰ ساله) را مجددا به تحمل «ده‌سال حبس»محکوم کرد. هر دو این افراد پیش از این و بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸، به همراه پنج بهایی دیگر در رابطه با فعالیت‌های اجتماعی و معنوی خود در جامعه بهایی ایران، یک دوره محکومیت ده ساله را سپری کرده اند.

طبق این گزارش، جمهوری اسلامی در میانه اعتراضات جاری در ایران بر سر قوانین حجاب اجباری و سایر محدودیت‌های مغایر با آزادی، تعداد زیادی از بهائیان و دیگر اقلیت‌های مذهبی را بازداشت کرده است.

شارون کلاین باوم، کمیسر آزادی مذهبی بین‌المللی ایالات متحده گفت: «آزار و شکنجه بی‌امان مهوش ثابت و فریبا کمال‌آبادی توسط حکومت ایران، آخرین مورد در مبارزات چند دهه‌ای حکومت علیه آزادی مذهبی بهاییان است.»

کلاین باوم افزود: «حکومت ایران، با تلاش برای ناامید ساختن و کنترل کردن درخواست‌های مردم ایران برای آزادی، زنان جامعه بهایی را به عنوان بخشی از حمله‌ای بزرگتر به آزادی مذهبی زنان ایران، مورد هدف قرار می‌دهد.»

او همچنین از دولت ایالات متحده خواست تا از تلاش‌های ایرانیانی که برای آزادی مذهبی بیشتر و سایر حقوق مبارزه می‌کنند، حمایت کند.

کلاین باوم گفت: «این کشور باید از تمام قدرت اقتصادی خود علیه مقامات ایرانی که در نقض فاحش آزادی مذهبی شریک هستند، استفاده کند و به حمایت از تلاش‌های هیئت حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، برای مستندسازی و تحقیق درباره نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، علیه کسانی که به طور مسالمت آمیز آزادی مذهب یا عقیده خود را مطرح می کنند، ادامه دهد.»

XS
SM
MD
LG