لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

دیده‌بان حقوق بشر افزایش اعدام‌ها در ایران را محکوم کرد و خواستار تلاش جهانی شد


نمایی از ورودی زندان اوین
نمایی از ورودی زندان اوین

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای که روز جمعه ۲۲ اردیبهشت صادر کرد با اشاره به «افزایش اعدام‌ها در ایران» خواستار تلاش جامعه جهانی برای محکومیت این اعدام‌ها شد.

در بیانیه این نهاد بین المللی حقوق بشر، گفته شد از ماه گذشته میلادی تا کنون بیش از ۶۰ نفر از جمله یک شهروند ایرانی-سوئدی در ایران اعدام شدند. در این بیانیه آمده: بسیاری از این اعدام شدگان، دادگاه‌های غیرعادلانه‌ای داشتند و برخی نیز برای جرایم مرتبط با مواد مخدر اعدام شدند.

در بیانیه دیده‌بان حقوق بشر، به اعدام یوسف مهرداد و سید صدرالله فاضلی زارع در اراک اشاره شده و آمده در حالی آنها به اتهام توهین به مقدسات اعدام شدند که براساس قانون بین المللی، آنها هرگز نباید به اعدام محکوم می‌شدند.

تارا سپهری‌فر پژوهشگر ارشد حوزه ایران این نهاد نیز گفت: حکومت ایران با برگزاری داد‌گاه‌های غیرعادلانه، از مجازات غیرانسانی اعدام برای نمایش قدرت در مقابل مردم خود استفاده می‌کند که خواستار تغییرات بنیادین هستند.

جمهوری اسلامی ایران در زمان اعتراضات چهار معترض را اعدام کرد اما بعد از اعتراض گسترده مردم، اعدام ها را برای مدتی متوقف کرده بود اما از دو هفته پیش موج جدیدی از اعدام را آغاز کرد. مقامان جمهوری اسلامی،‌ اعدام شدگان را مجرمان قتل و مواد مخدر معرفی کرده اند اما در میان آنها برخی از کسانی هستند که گفته شده روند محاکمه‌عادلانه‌ای نداشته‌اند.

XS
SM
MD
LG