لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

ابراز نگرانی سازمان حقوق بشر ایران از اعدام قریب‌الوقوع ۲۲ زندانی


 اعدام  
 اعدام  

سازمان حقوق بشر ایران از اعدام قریب‌الوقوع ۲۲ زندانی از جمله ۶ زن در زندان‌های اصفهان طی روزهای آینده خبر داده و خواستار اقدام جامعه جهانی به منظور توقف اعدام‌ها در ایران شد.

بنا بر گزارش این سایت حقوق بشری، یکی از زنان محکوم به اعدام به نام سمیرا عباسی، از قربانیان کودک‌همسری در ایران، در حال حاضر به اتهام قتل همسرش در آستانه اعدام قرار دارد.

در قوانین ایران، سن ازدواج برای دختران، ۱۳ سال، و برای پسران ۱۵ ساله، تعیین شده است. هرچند کودکان با رضایت والدین و صلاحدید دادگاه در سن کمتر هم مجاز به ازدواج هستند.

مدیر سازمان حقوق بشر ایران، با انتقاد از ادامه «روند کم‌سابقه اعدام‌ها در ایران» از جامعه جهانی خواست در راستای «توقف ماشین کشتار جمهوری اسلامی» اقدامی جدی انجام دهد.

محمود امیری مقدم هشدار داد که در صورت عدم اقدام جامعه بین‌المللی دراین باره، «صدها انسان در ماه‌های آینده قربانی این حکومت خواهند شد.»

به گزارش سایت حقوق بشر ایران، این ۲۲ نفر که در رابطه با اتهامات مواد مخدر یا قتل به اعدام محکوم شده‌اند از جمله در زندان دستگرد و زندان دولت‌آباد اصفهان نگهداری می شوند.

نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی در طول ماههای گذشته درباره رشد شمار اعدام‌ها در ایران هشدار داده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ای، در روز جمعه ۲۲ اردیبهشت‌ماه، با اشاره به «افزایش اعدام‌ها در ایران» خواستار تلاش جامعه جهانی برای محکومیت اعدام‌ها شد.

همزمان شماری از ایرانیان ساکن مالمو، واقع در سوئد، به نشانه اعتراض به اعدام‌ها در ایران در مقابل تلویزیون ملی سوئد تجمع کردند.

به تازگی هم رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای آمار اعدام‌ها در ایران را «هولناک» خوانده و از مقامات جمهوری اسلامی خواست اجرای مجازات اعدام را متوقف کنند.

ولکر تورک گفته است: « اعمال مجازات اعدام برای جرائم مرتبط با مواد مخدر با استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر همخوانی ندارد.»

XS
SM
MD
LG