لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۴

ریشی سوناک وزیر سابق دارایی در آستانه کسب رای اعتماد حزب محافظه‌کار بریتانیا


ریشی سوناک وزیر سابق دارایی و کاندیدای نخست‌وزیری بریتانیا
ریشی سوناک وزیر سابق دارایی و کاندیدای نخست‌وزیری بریتانیا

نخستین رای‌گیری برای انتخاب جانشین بوریس جانسون، به‌عنوان رهبر حزب و نخست‌وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه برگزار شد و ریشی سوناک، وزیر سابق دارایی بریتانیا بیشترین حمایت قانونگذاران محافظه کار را در جریان نخستین مرحله از رای‌گیری به‌دست آورد.

سوناک که استعفای او از سمت وزیر دارایی هفته گذشته به تسریع سقوط جانسون کمک کرد، حمایت ۸۸ نماینده از ۳۵۸ نماینده پارلمان از حزب محافظه‌کار را به دست آورد.

پنی موردانت، وزیر تجارت با ۶۷ رای و لیز تراس، وزیر امور خارجه با ۵۰ رای، دوم و سوم شدند.

ندیم زهاوی، که هفته گذشته بعد از استعفای سوناک، به‌عنوان وزیر دارایی برگزیده شد و جرمی هانت، وزیر خارجه پیشین پس از ناتوانی در کسب دست‌کم ۳۰ رای، ناکام ماندند.

دیگر کسانی که در صحنه رقابت باقی مانده‌اند، کیمی بادنوک، وزیر سابق برابری، سوئلا براورمن، دادستان کل و تام توگندات، رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان، هستند که روز پنج‌شنبه به دور دوم راه خواهند یافت.

رای‌گیری‌های بعدی در میان قانون‌گذاران محافظه‌کار ادامه میابد و هر بار نامزدی که کمترین رای را دارد، حذف می‌‌شود تا سرانجام، میدان به دو رقیب نهایی واگذار شود.در رقابت نهایی، رهبر جدید حزب، از بین این دو نفر توسط دویست هزار عضو حزب محافظه‌کار انتخاب و نتیجه آرا در پنجم ماه سپتامبر اعلام خواهد شد.


برنده نهایی ناگزیر است اعتماد عمومی را بازسازی کند. چرا که این اعتماد به‌واسطه «یک سری رسوایی‌های بوریس جانسون، از شکستن قوانین قرنطینه کووید ۱۹گرفته تا انتصاب فردی در دولت که به سوء رفتار جنسی متهم بوده» آسیب دیده است.

اقتصاد بریتانیا با معضل‌هایی هم‌چون «تورم سرسام‌آور، بدهی‌های بالا و رشد کم» مواجه است.مردم اکنون با سخت‌ترین فشارهای مالی دهه‌های اخیر، دست و پنجه نرم می‌کنند. همه این‌ها در پس‌زمینه یک «بحران انرژی» است که با جنگ در اوکراین تشدید شده و قیمت سوخت را افزایش داده است.

در صحنه رقابت، ریشی سوناک، گفته‌است: «ارائه هزینه‌های بیشتر و مالیات‌های پایین‌تر معتبر نیست» و مدعی است: «صداقت را پیشنهاد می‌کند، نه افسانه را»

نظرسنجی‌ها همچنین حاکی از آن است که در حالی‌که محافظه‌کاران در بین خود به جدل مشغول هستند «به‌طوری قابل توجه از حزب کارگر، حزب اصلی اصلی مخالف، عقب افتاده‌اند». اگرچه هنوز برای چند سال، هیچ انتخاباتی برنامه‌ریزی نشده است.

پنی مردونت که در نخستین رای‌گیری حزب محافظه‌کار، در جایگاه دوم ایستاد، روز چهارشنبه هنگام شروع رسمی کمپین انتخاباتی خود گفت: «من بهترین شانس شما برای پیروزی در انتخابات هستم. من نامزدی هستم که حزب کارگر از او می ترسد.»

XS
SM
MD
LG