لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

بوریس جانسون در لبه پرتگاه؛ موج استعفاهای مقامات بریتانیایی ادامه دارد


بوریس جانسون - آرشیو
بوریس جانسون - آرشیو

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز چهارشنبه باز هم تصریح کرد که به رغم فشارها، از سمت نخست‌وزیری استعفا نمی‌دهد. این در شرایطی است که جانسون با ادامه موج استعفاها در کابینه و دیگر مقامات دولت خود در حال از دست دادن حمایت‌ها و پشتیبانی بسیاری از همفکرانش است.

دو عضو ارشد کابنیه جانسون روز سه‌شنبه با اشاره به توضیحات جانسون درباره یک پرونده رسوایی جنسی استعفا دادند و گفتند که به رهبری او اعتماد ندارند.

رئیس خزانه‌داری و وزیر سلامت بریتانیا به فاصله چند دقیقه استعفای خود را تقدیم کردند.

به گزارش رویترز، جانسون که به طور فزاینده‌ای منزوی به نظر می‌رسد، روز چهارشنبه از حاشیه یک جلسه پرسش و پاسخ هفتگی در پارلمان بریتانیا استفاده کرد تا توجیهات خود در خصوص یک پرونده پرسر و صدای اخیر که منجر به استعفا‌هایی در دولتش شد، را تکرار کند.

تازه ترین رسوایی روز پنجشنبه گذشته، زمانی که کریس پینچر، یک عضو حزب جانسون استعفا داد، بالا گرفت. از آقای پینچر شکایت شده بود که قسمت‌هایی از بدن دو مرد را در یک کلوب خصوصی با دست گرفته است.

پس از آن، یک رشته گزارش‌ها در مورد ادعاهای دیگر علیه پینچر و نحوه برخورد جانسون با آن شکایت‌ها مطرح شد و اینکه چرا بوریس جانسون به جای برخورد با او، یک سمت ارشد را در ارتباط با اجرای مقررات حزب به او داده است.

موج جدید انتقادها از بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، در حالی به راه افتاده است که او و دولتش هنوز از پیامدها و تبعات به راه انداختن میهمانی در دوران قرنطینه و نقض قانون، به طور کامل رها نشده‌اند.

این پرونده که در بریتانیا به «پارتی‌گیت» معروف شده است ناظر به نقض مقررات قرنطینه است که گردهمآئی‌هایی با حضور افرادی خارج از حیطه خانوادگی را ممنوع اعلام کرده بود. در این دوران بوریس جانسون خود در میهمانی بزرگی در محل اقامتش در شماره ۱۰ خیابان داونینگ شرکت کرده و این قوانین را نقض کرده است.

XS
SM
MD
LG