لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۶

حکم پنج سال زندان داود رضوی در دادگاه تجدیدنظر تایید شد


داود رضوی، عضو زندانی هیات مدیره سندیگای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه. آرشیو
داود رضوی، عضو زندانی هیات مدیره سندیگای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه. آرشیو

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز یکشنبه ۱۸ تیر، در بیانیه‌ای اعلام کرد دادگاه تجدیدنظر، حکم پنج سال حبس تعزیری علیه داود رضوی، عضو زندانی هیئت مدیره این تشکل کارگری، را تایید کرده است.

بر اساس این گزارش، وکیل مدافع آقای رضوی در تماسی با خانواده او اعلام کرد که شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر پس از دریافت لایحه اعتراض نسبت به «حکم ناعادلانه علیه این کارگر زندانی»، در ابلاغیه‌ای در روز ۱۱ تیر، گفته که پس از بررسی، حکم ۵ سال حبس تعزیری تائید شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه اشاره کرد که پرونده داود رضوی «در عرض دو روز، از شعبه ۱۵ به شعبه ۳۶ انتقال و رای دادگاه تجدید نظر صادر و قطعی شده است.»

این تشکل مستقل کارگری افزود: «یادمان نخواهد رفت که با زیر پا گذاشتن حتی قوانین خودتان، دادگاه تجدید نظر یک کارگر زندانی را به این سرعت و تعجیل و بدون هیچگونه تخفیفی برگزار می‌کنید، اما پرونده اختلاس‌گرهای خودی، سال‌ها به طول می‌انجامد تا بررسی گردد و در نهایت، یا تبرئه می‌شوند و یا با وجود احکام ظاهری، مدام ‌در بیرون از زندان به سر می‌برند.»

در این ارتباط، رضا شهابی، عضو زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، در نامه‌ای که روز یکشنبه در کانال تلگرامی این تشکل منتشر شد، نوشته است که « آنچه تا به امروز در رفتارها، احکام، امتیازات، بخشش و غیره دیده‌ایم، مردمی از نوع فرودستان و فقرا، پابرهنگان و کارگران و زحمتکشان نبوده است. هر چی بوده (آزادی، خانه، کار، رفاه و ...) برای خودی‌ها بوده است، شما بخوانید برای الیگارشی.»

آقای شهابی افزود: «یکی از تبعیضات که به عینه هر روز مواجه هستیم، مرخصی‌هایی از نوع روزانه، هفتگی، ماهانه، و خارج شدن از زندان با اتومبیل شخصی (اول صبح) و وارد شدن به زندان ساعت ۱۰ شب است (برای حسن رعیت)، آزادی با وضعیت نامشخص اکبر طبری، آزادی‌های مشروط و اعزام به بیمارستان و محل کار برای بانیان مشکلات اقتصادی امروز، و البته عفو و بخشش همگی مختص به زندانیان خودی بوده است.»

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بخشی از بیانیه خود به شدت به تایید «حکم ظالمانه» علیه داود رضوی در دادگاه تجدیدنظر اعتراض کرد و نوشت: داود رضوی، به عنوان یک‌ کارگر و عضو هیات مدیره سندیکا، «تنها جرمش دفاع از حقوق اولیه کارگران است.»

در این بیانیه آمده است که اتهامات بی‌پایه و اساس و پرونده‌سازی علیه آقای رضوی، «از هیچ‌گونه وجاهت قانونی و‌مشروعیتی برخوردار نیستند»، و اگر در ایران، دادگاه تجدیدنظر» «به طور مستقل و‌ عادلانه»‌ وجود داشت، وی باید تبرئه و‌ آزاد می‌شد.

سندیکا در پایان خواستار آزادی بی‌قید وشرط اعضای زندانی خود؛ داود رضوی، حسن سعیدی و رضا شهابی و همچنین سایر فعالان کارگری و معلمان و‌ مدنی شد.

آقایان رضوی و شهابی، دو عضو هیئت مدیره، و آقای سعیدی، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، در سال گذشته به اتهام دیدار با سسیل مولر و ژاک پاری، دو فعال سندیکایی فرانسوی، در تهران بازداشت شدند. در این ارتباط نیز شماری از فعالان کارگری و معلمان نیز بازداشت شدند که برخی از آنان همچنان زندانی هستند و برای برخی از آنان احکام زندان صادر شده است.

بر اساس گزارش‌ها، رضا شهابی و حسن سعیدی پیشتر به شش سال زندان محکوم شده‌اند.

تمامی بازداشت‌شدگان، اتهام های وارد شده از سوی دستگاه‌های امنیتی و قوه قضاییه و نیز تلویزیون جمهوری اسلامی را رد کرده‌اند.

شمار زیادی از تشکل‌های کارگری، معلمان و بازنشستگان در ایران و اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری و صنفی در جهان نیز با درخواست برای آزادی تمامی بازداشت‌شدگان این پرونده امنیتی، دیدار فعالان سندیکایی را بر اساس مقاوله‌نامه‌های سازمان بین‌المللی کار، قانونی دانسته‌اند.

XS
SM
MD
LG