لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

استقرار سامانه ضد موشکی آمریکا در کره جنوبی


بخشی از سامانه ضد موشک بالیستیک «تاد»
بخشی از سامانه ضد موشک بالیستیک «تاد»

آمریکا سامانه پرتاپ موشک و دیگر سخت‌افزارهای نظامی لازم برای راه‎اندازی سامانه دفاعی ضد موشکی خود را در کره جنوبی مستقر کرد. این اقدام آمریکا یک روز پس از آن صورت گرفت که کره شمالی چهار موشک بالیستیک را در مانوری آزمایشی به آب های نزدیک ژاپن پرتاب کرد.

مرکز فرماندهی پاسیفیک آمریکا روز سه شنبه ۱۷ اسفند ماه در بیانیه ای گفت که استقرار سامانه موشکی ضد بالیستیک «تاد» در کره جنوبی به قصد شناسایی و خنثی کردن موشک های بالیستیک دوربرد و میان‌برد صورت گرفته است.

دریاسالار هری هریس، رهبر مرکز فرماندهی پاسیفیک آمریکا روز سه شنبه گفت «ادامه اقدامات تحریک آمیز از سوی کره شمالی، از جمله پرتاب چندین موشک بالیستیک در روز گذشته، توجیحی است برای تصمیم مشترک ما در سال گذشته برای استقرار سامانه «تاد» در کره جنوبی.»

با اینکه آمریکا و کره جنوبی می گویند این سامانه تنها کاربرد دفاعی دارد، اما احتمال آن می رود که این اقدام از سوی آمریکا موجب نگرانی کره شمالی و همچنین چین و روسیه شود که رادارهای قدرتمند این سامانه را تهدیدی برای امنیت خود بشمار می برند.

گنگ شوانگ، یک سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به استقرار سامانه «تاد»، به آمریکا و کره شمالی هشداری داد مبنی بر اینکه این اقدام، «عواقبی» به دنبال خواهد داشت.

کره شمالی روز گذشته، ۱۶ اسفند ماه، در واکنشی اعتراضی به مانورهای مشترک آمریکا و کره جنوبی، چهار موشک بالیستیک را به آب های نزدیک ژاپن پرتاب کرد.

کره شمالی، مانورهای مشترک آمریکا و کره جنوبی را آماده سازی این دو کشور برای تهاجم به خاک کشور خود محسوب می کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG