لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۸

هشدار چین درباره احتمال درگیری میان آمریکا و کره شمالی


وزیر خارجه چین با اشاره به تنش ها در شبه‌جزیره کره هشدار داد که آمریکا و کره شمالی در مسیر یک برخورد رودررو با یکدیگر هستند و از هر دو کشور خواست تا در راستای کاهش تنش ها اقدام کنند.

در حالیکه ونگ یی، وزیر خارجه چین، به بحرانی در شرف وقوع اشاره کرده، کارشناسان معتقدند نگرانی چین بیش از هر چیز بیانگر کاهش نفوذ چین بر سیاست های کره شمالی است.

وزیر خارجه چین در حاشیه جلسه ای سالانه در سیاستگذاری، از کره شمالی به خاطر زیرپا گذاشتن تحریم های بین المللی و تست موشک های بالیستیک انتقاد کرد و همچنین مانورهای مشترک آمریکا و کره جنوبی در منطقه را عاملی تحریک کننده در منطقه خواند که می تواند به افزایش تنش ها و احتمال وقوع یک درگیری متقابل میان آمریکا و کره شمالی منجر شود.

وزیر خارجه چین در سخنان روز چهارشنبه همچنین با جدیت از پیونیانگ خواست تا برنامه هسته ای خود را متوقف کند. او با اشاره به تنش های فزاینده میان آمریکا و کره شمالی گفت «این دو طرف مانند دو قطاری هستند که با شتاب به سوی یکدیگر حرکت می کنند. سوال اینجاست که آیا آنها برای یک برخورد رودررو آمادگی دارند یا نه.»

یک روز پیش از انتشار هشدار وزیر خارجه چین، آمریکا سامانه پرتاپ موشک و دیگر سخت‌افزارهای نظامی لازم برای راه‎اندازی سامانه دفاعی ضد موشکی خود را در کره جنوبی مستقر کرد که واکنشی بود به اقدام تحریک آمیز کره شمالی در پرتاب چهار موشک بالیستیک به آب های نزدیک ژاپن.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG