لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۱

رویاپردازی یا افشاگری؟ کتاب «انتقام» درباره اختلافات در خاندان سلطنتی بریتانیا منتشر شد


جلد کتاب «انتقام»، نوشته تام باور
جلد کتاب «انتقام»، نوشته تام باور

کتاب «انتقام: مگان، هری و جنگ بین وینزرها» درباره اختلافات در خاندان سلطنتی بریتانیا، به قلم «تام باور» زندگی‌نامه‌ نویس جنجالی بریتانیایی به تازگی منتشر شده است. نویسنده می‌گوید جزئیات اختلاف میان خاندان سلطنتی بریتانیا با مگان مرکل همسر شاهزاده هری، برای نخستین بار در این کتاب افشا شده است. اما برخی این کتاب را خیال‌پردازی و جعل حقایق برای مخدوش کردن شخصیت محبوب مگان دانسته‌اند.

چهار سال پیش مراسم ازدواج پرنس هری نوه ملکه الیزابت دوم با مگان مرکل هنرپیشه سابق آمریکایی و فعال حقوق کودکان در کاخ «وینزر» بعنوان پربیننده‌ترین و محبوب‌ترین مراسم برگزارشده در تاریخ خاندان سلطنتی بریتانیا شناخته شد. این زوج جوان که می‌خواستند به شیوه مطلوب خود زندگی کنند از همان ابتدا تشریفات درباری را که رعایت آن الزام آور بود نادیده گرفتند.

گفته می‌شود همین نادیده گرفتن الزامات، که ستیز با سنت‌های دیرپای سلطنتی تعبیر می‌شد، اختلافات میان زوج جوان و دربار را چنان شدید کرد که آنها به آمریکا مهاجرت کردند. رویدادی که نشریات زرد بریتانیایی آن را «مگزیت» یا خروج مگان نامیده‌اند.

مصاحبه جنجالی مگان با «اپرا وینفری» مجری تلویزیونی معروف آمریکایی، بر خشم دربار بریتانیا افزود، طوری که نام مگان و هری را از فهرست خاندان سلطنتی حذف و آنها را از دریافت حقوق سالانه و پوشش امنیتی محروم کرد.

مگان تولید یک برنامه پادکست به نام «آرکه تایپز» را با هدف پیشبرد حقوق زنان و کودکان آغاز کرد و پرنس هری نیز کتاب خاطرات خود را نوشت که بزودی منتشر می‌کند.

حال «تام باور» مدعی است در کتاب «انتقام» به جزئیات این جدال پرداخته و می‌افزاید، «این کتاب داستانی شگفت انگیز از عشق، خیانت، راز و انتقام است.»

تام باور، نویسنده و روزنامه‌نگار بریتانیایی، نویسنده کتاب «انتقام؛ مگان، هری و جنگ بین ویندزورها»
تام باور، نویسنده و روزنامه‌نگار بریتانیایی، نویسنده کتاب «انتقام؛ مگان، هری و جنگ بین ویندزورها»

هرچند، هنوز نه زوج جوان و نه کاخ باکینگهام به ادعاهای او در این کتاب پاسخی نداده‌اند، اما آنچه از این محتوای کتاب علنی شده این است که می‌گوید مگان در مهمانی آخر هفته دوستان هری در شش سال پیش از شنیدن جوک‌های بدون نزاکت سیاسی دوستان هری بشدت انتقاد کرده بود. جوک‌هایی که به گفته نویسنده به «جنسیت‌گرایی»، «فمینیسم» و افراد «تراجنسیتی» اشاره داشتند.

از موارد ادعایی دیگر این است که ظاهرا ملکه از اینکه «مگان» در مراسم خاکسپاری پرنس فیلیپ حاضر نبود گفته است: «خدا را شکر!»

برگزاری مراسم خاکسپاری شاهزاده فیلیپ، همسر فقید ملکه بریتانیا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:10 0:00

اما مجله نیوزویک از قول یک منبع دربار بریتانیا نوشته که: «بعید است پادشاه ۹۶ ساله در آن مراسم به چیزی جز مرگ همسرش فکر کرده باشد.»

از دیگر ادعاهای «تام باور» در کتاب «انتقام» این است که می‌گوید، مگان از تیتر «من فقط هری را بسیار دوست دارم» در روی جلد مجله «ونیتی فیر» عصبانی شده، اما «سم کوشنر» روزنامه‌نگار آمریکایی مجله «ونیتی فیر» با ستایش از مگان این ادعای مطرح شده در کتاب را رد کرده و آن را تحریف آشکار حقیقت دانسته است.

دوستداران مگان و هری نیز در اعتراض به ادعاهای این کتاب می‌گویند مگان و هری به عنوان شهروندان جامعه آزاد سنت‌های کهنه شده‌ای را به چالش گرفته‌اند که مغایر با زندگی امروزی است. آنها فقط می‌خواهند آزاد باشند.

XS
SM
MD
LG