لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

جشن‌های هفتادمین سال سلطنت ملکه بریتانیا آغاز شد


ملکه الیزابت دوم
ملکه الیزابت دوم

جشن‌های باشکوه هفتادمین سال سلطنت الیزابت دوم، ملکه بریتانیا با رژه نظامی که شامل نمایش سنت‌های نظامی بریتانیا از دوران اسب و‌ توپ تا عصر جت است، روز پنجشنبه آغاز شد.

این رژه نظامی که قدمت آن به سال ۱۷۶۰ میلادی بازمی‌گردد، بخشی از جشن‌های موسوم به «جوبیلی پلاتینیوم» است که برای بزرگداشت هفتادمین سالگرد سلطنت الیزابت دوم در بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع برگزار می‌شود.

ملکه بریتانیا در بالکن کاخ باکینگهام شاهد اجرای برنامه بود و به حاضرین ادای احترام کرد. انتظار می‌رود که او در پایان مراسم، زمانی که هفتاد هواپیما بر فراز کاخ پرواز می‌کنند، به اعضای خانواده‌اش بپیوندد.

این جشن‌ها که در چهارچوب تعطیلاتی چهار روزه ترتیب یافته است، شامل برنامه‌های متنوعی چون مراسم شکرگزاری جمعه در کلیسای جامع سنت پل در لندن، کنسرتی در کاخ باکینگهام در شنبه، و نمایشی که توسط هزاران مجری برگزیده از مدارس و گرو‌ه‌های اجتماعی سراسر کشور یکشنبه برگزار می‌شود، خواهد بود.

انتظار می‌رود که در این روزها، سازمان‌ها ‌و گروه‌های محلی نیز برنامه‌های شاد و تفریحی را در نقاط مختلف بریتانیا برگزار کنند و هفتاد سالگی سلطنت ملکه را که در سال ۱۹۵۳ تاج‌گذاری کرد، جشن بگیرند.

البزابت دوم ۹۶ ساله، مسن‌ترین حکمران بریتانیا، و نخستین فردی است که هفت دهه بر تخت سلطنت نشسته است.

این جشن‌ها به بسیاری از مردم، حتی کسانی که اغلب نسبت به سلطنت بی‌تقاوت هستند، فرصت می‌دهد تا درباره وضعیت کشور، و تغییرات عظیمی که در طول سلطنت الیزابت دوم رخ داده است، فکر کنند.

ملکه در پیامی کتبی به همین مناسبت، از مردم بریتانیا و کشورهای مشترک‌المنافع که در سازمان‌دهی این جشن‌ها مشارکت داشتند، سپاسگزاری کرد.

او در بخشی از این پیام گفت که «می‌دانم که این جشن‌ها با خاطرات خوش بسیاری همراه خواهد بود.»

الیزابت دوم در ادامه افزود که «همچنان از حسن نیت نشان داده شده به من الهام می‌گیرم و امیدوارم که روزهای آینده فرصتی برای تأمل درمورد تمام دستاوردهای هفتاد سال گذشته فراهم کنند، زیرا ما با اطمینان ‌و اشتیاق به آینده نگاه می‌کنیم.»

رهبران کشورهای مختلف از گوشه و کنار جهان با ارسال پیام، هفتاد سالگی سلطنت ملکه بریتانیا را تبریک گفتند.


جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز یکی از این رهبران بود که گفت «من و جیل برای علیاحضرت، جشن جوبیلی پلاتینیوم شادی را آرزو می‌کنیم. از طرف ایالات متحده، به ملکه البزابت دوم به خاطر هفتاد سال خدمت بی‌سابقه به بریتانیا و کشورهای مشترک المنافع تبریک می‌گویم و از دوستی شما با مردم آمریکا تشکر می‌کنم.»

ملکه در ماه‌های اخیر با مشکلات جسمانی مختلفی مواجه بوده است، و به همین دلیل دربار تلاش می‌کند تا در حد امکان برنامه‌های رسمی را برای او به صورتی ساده برگزار کند.

اعضای ارشد خانواده سلطنتی از جمله کامیلا، همسر پرنس چارلز با کالسکه برای تماشای مراسم به محل رژه نظامی رفتند.

دوک و دوشس ساسکس برای شرکت در این جشن‌ها به سایر اعضای خانواده سلطنتی ملحق می‌شوند. هری و مگان از خانه خود در کالیفرنیا برای حضور در این برنامه‌ها به بریتانیا سفر کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG