لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۱

جدایی طلبان شرق اوکراین یکی از گروگان ها را آزاد کردند


جدایی طلبان حامی روسیه یک نفر از هشت ناظر اروپایی را که پیشتر در روز شنبه در شهر اسلاویانسک در شرق اوکراین بازداشت شده بودند، آزاد کردند.

ناظر به تازگی آزاد شده، که شهروند سوئد است به یک دفتر سازمان امنیت و همکاری اروپا منتقل و سپس با اتومبیل به جای دیگری برده شد.

پیشتر در روز یکشنبه گروهی از ناظران اروپایی که توسط شورشیان حامی روسیه در شرق اوکراین بازداشت شده بودند، در انظار عمومی ظاهر شدند تا اطمینان دهند که مورد بدرفتاری قرار نگرفته اند و حتی مذاکره کنندگان شروع به آزادی آنان کرده اند.

اکسل شنایدر، سرپرست آلمانی گروه ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در حالی با خبرنگاران گفت و گو کرد که شورشیان مسلح مراقب اوضاع بودند.

شورشیان هشت ناظر نظامی را «زندانیان جنگ» توصیف کرده اند. آقای شنایدر گفت آنها برای دلایل سیاسی بازداشت شده اند.

او گفت: «حضور ما اینجا در اسلویانسک قطعا یک ابزار سیاسی در دست تصمیم گیرندگان منطقه است و امکان دارد از آن در مذاکرات بهره برداری شود.»

سازمان امنیت و همکاری اروپا گروهی را برای ملاقات با ویچسلاو پونوماریوف، شهردار خودخوانده اسلویانسک و مذاکره برای آزادی گروگان ها به شرق اوکراین اعزام کرد.

شورشیان همچنین سه تن از ماموران امنیتی اوکراین را با بدن های خونین و چشم بند بر چشم، که قبلا بازداشت کرده بودند در معرض دید قرار دادند.

همزمان، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری در مالزی درباره اعمال تحریم های بیشتر اقتصادی علیه روسیه به مسکو هشدار داد و گفت مسکو به ناآرامی و بی ثباتی در نواحی روسی زبان شرق اوکراین دامن می زند.

آقای اوباما گفت: «شواهد محکمی هست که نشان می دهد روسیه فعالیت هایی را در شرق و جنوب اوکراین ترتیب داده است و ما و اروپا با صدای متحد گفته ایم که اگر روسیه به جای حل آرام مسئله، به تحریک ادامه دهد عواقب فزاینده ای در انتظارش خواهد بود.»

شامگاه جمعه، گروه هفت کشور صنعتی جهان با صدور بیانیه ای با تحریم های جدید علیه روسیه توافق کردند.

این کشورها گفتند که تمهیداتی را برای تشدید تحریم های هدفمند علیه مسکو خواهند اندیشید. یک مقام آمریکایی گفت مجازات های جدید از روز دوشنبه اجرا می شوند.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا روز شنبه خواستار حمایت روسیه از تلاش های بین المللی برای آزادی ناظران گروگان اروپایی شد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت آقای کری این درخواست را طی مکالمه تلفنی با سرگئی لاوروف همتای روسش اعلام کرد. روسیه بعدا گفت تمام تلاش خود را برای حل بحران می کند. روسیه در عین حال گفته است که مقامات اوکراین در تامین امنیت گروه کم کاری کرده اند.

گروه ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا تحت اختیار یک توافق چهارجانبه که آن سازمان را مامور نظارت بر امنیت و حقوق بشر مناطق شرق و جنوب شرق اوکراین کرده بود، فعالیت می کرد.

آرسنیتی یاتسنیوک، نخست وزیر موقت اوکراین روز یکشنبه به خبرنگاران گفت که یک هواپیمای روسی طی شب گذشته هفت بار به حریم هوایی اوکراین تجاوز کرده است.

وزارت دفاع روسیه این امر را تکذیب کرده است.

برایان پادنس، خبرنگار صدای آمریکا از شهر دوتنسک در شرق اوکراین، می گوید روز شنبه هنگامی که قصد پوشش خبری از تجمعی در مقابل یک ساختمان اشغال شده را داشت مورد هجوم مردان مسلح قرار گرفت. او می گوید مهاجمان او را به حمایت از «دولت فاشیستی آمریکا» متهم می کردند.


مردان مسلح حامی روسیه ساختمان های دولتی در ده شهر شرقی و جنوبی اوکراین را اشغال کرده اند و خواستار برپایی همه پرسی برای پیوستن به روسیه شده اند.
XS
SM
MD
LG