لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۶

اوباما: آمریکا و اروپا در برابر روسیه یکپارچه عمل کنند


تظاهرکنندگان طرفدار روسیه با نقاب از ساختمان دولتی که اشغال کرده اند حفاظت می کنند - دونستک، شرق اوکراین
تظاهرکنندگان طرفدار روسیه با نقاب از ساختمان دولتی که اشغال کرده اند حفاظت می کنند - دونستک، شرق اوکراین

اوباما: مسکو توافق ژنو را امضا کرده، ولی برای اجرای آن حتی یک انگشتش را هم تکان نمی دهد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید ایالات متحده و اروپا باید در برابر روسیه – که استقلال و حاکمیت اوکراین را به خطر انداخته – با اقدامی هماهنگ تحریم های اقتصادی را بیشتر کنند.

رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه در مالزی گفت اروپا و آمریکا با اقدام مشترک باید به روسیه نشان بدهند که دنیا برای تحریم آن کشور متحد است.

آقای اوباما گفت برای کاهش بحران اوکراین با روسیه به توافقی رسیدیم، ولی «روسیه کوچکترین قدمی برای کمک به حل بحران برنداشت.»

روز شنبه، جان کری وزیر امور خارجه از روسیه خواست تا از تلاش ها برای آزادسازی ناظران اروپایی، که یک روز قبل در شرق اوکراین به اسارت شورشیان مسلح طرفدار روسیه درآمده اند، «بدون قید و شرط» حمایت کند.

به گفته یک مقام ارشد وزارت خارجه، آقای کری این درخواست را در گفتگوی تلفنی با سرگئی لاوروف همتای روسی اش مطرح کرد. مسکو اندکی بعد خبر داد که «هرگونه اقدامی را برای حل بحران به کار می گیرد»؛ اما در عین حال مقامات اوکراین را برای حفاظت نکردن از امنیت ناظران نکوهش کرد.

روز جمعه در نزدیکی شهر اسلوویانسک در شرق اوکراین، جدایی طلبان اتوبوس حامل بیش از ده نفر از ناظران اعزامی از سازمان امنیت و همکاری اروپا را به گروگان گرفتند.

هیأت اعزامی از سازمان امنیت و همکاری اروپا – که مقر آن در وین است – به رهبری ناظران آلمانی برای بررسی وضع امنیت و حقوق بشر در مناطق روس زبان شرق و جنوب اوکراین به آن مناطق اعزام شده بود. هیأت اعزامی در پی توافق گروه چهارگانه، که در وین به امضای روسیه، اوکراین، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا رسید، به مأموریت رفته بود.

در همین حال، آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر موقت اوکراین به خبرنگاران گفت یک هواپیمای روسی شامگاه جمعه هفت بار از منطقه هوایی اوکراین عبور کرده است.

وزیر دفاع روسیه در واکنش به این خبر اظهار داشت که «در نظارت هوایی اوضاع»، هیچگونه تخطی از مقررات پرواز را مشاهده نکرده است.

در رویدادی جداگانه، خبرنگار صدای آمریکا می گوید روز شنبه در حالی که داشت از راهپیمایی در برابر یکی از ساختمان های اشغال شده در شهر شرقی دونتسک گزارش تهیه می کرد، یک نفر از میان جمعیت به او حمله ور شد و همراه با تظاهرکنندگان، وی را حامی دولت «فاشیست» آمریکا خواند.

مردان مسلح طرفداران روسیه ساختمان های دولتی در ده شهر شرقی و جنوبی اوکراین را تصرف کرده اند و خواستار برگزاری همه پرسی برای جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه شده اند.

اعضای گروه ۷ روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام کردند بر سر «اقدام فوری» در اجرای تحریم های جدید علیه مداخله روسیه در اوکراین به توافق رسیده اند.

کشورهای عضو گروه ۷ می گویند اقداماتی برای شدت بخشیدن به «تحریم های هدفمند» علیه مسکو انجام خواهند داد. به گفته مقامات آمریکایی اقدامات تنبیهی جدید از دوشنبه به اجرا در می آید.
XS
SM
MD
LG