لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۴

موافقت گروه ۷ با وضع تحریم های جدید علیه روسیه


یک مرد مسلح طرفدار روسبه در کنار راه بندانی در شهر اسلاویانسک
یک مرد مسلح طرفدار روسبه در کنار راه بندانی در شهر اسلاویانسک
گروه هفت اقتصاد عمده جهان موافقت کرده است برای وضع تحریم های جدید علیه روسیه به دلیل اقداماتش در اوکراین «بسرعت عمل کند.»

گروه هفت – شامل آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه ، آلمان، ایتالیا و ژاپن – در بیانیه مشترکی که کاخ سفید شام جمعه منتشر کرد، گفت طرح هایی را برای گسترش «تحریم های هدفمند» اجرا کرد.

یک مقام آمریکایی گفت تحریم ها ممکن است روز دوشنبه آغاز شود.

بیانیه اقدام روسیه در انضمام شبه جزیره کریمه را محکوم می کند و می گوید گروه هفت تصمیم گرفته است در پاسخ، تمام اقدامات قانونی و عملی را که به حوزه های اقتصادی، تجاری و مالی محدود نخواهد بود، دنبال کند.

روز شنبه، یک رهبر شورشی طرفدار روسیه در شرق اوکراین گفت ناظران نظامی خارجی که بعنوان جاسوسان مظنون ناتو بازداشت شده اند، ممکن است در برابر رهایی فعالان زندانی طرفدار روسیه آزاد شوند.

به گزارش اسوشیتد پرس، ویاچسلاو پونومارف، شهردار خود خوانده اسلویانسک ، ناظران را «اسیر» توصیف کرد و گفت آنها افسرانی از کشورهای عضو ناتو هستند.

وزارت امور خارجه روسیه روز شنبه در بیانیه ای گفت تمام گام های لازم را برای حل مساله بر می دارد، اما مقامات کیف را مسئول ناتوانی در تامین ایمنی هیات دانست.

وزیر امور خارجه آلمان شام جمعه از سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه خواست برای آزادی ناظران عمل کند.

پیشتر در روز جمعه، در حالی که روسیه و اوکراین هر دو نیروهای عظیمی را در نزدیکی مرز مشترک مستقر کرده اند، آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین، مسکو را متهم کرد می خواهد کشور او را اشغال نظامی و سیاسی کند. او روز جمعه در جلسه کابینه داخلی گفت روسیه می خواهد جنگ سوم جهانی را برپا کند.

در این میان، مقامات نظامی آمریکا روز جمعه گفتند هواپیماهای روسیه در ۲۴ ساعت قبل چند بار درآسمان اوکراین پرواز کردند.

سخنگوی وزارت دفاع از مسکو خواست برای کاهش تنش گام های فوری بردارد.
XS
SM
MD
LG