لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۵

حمله سایبری ایران به شبکه کامپیوتری نیروی دریایی آمریکا


مایک راجرز، مدیر سازمان امنیت ملی آمریکا
مایک راجرز، مدیر سازمان امنیت ملی آمریکا
روزنامه وال استریت جورنال از حمله سایبری هکرهای ایران به شبکه کامپیوترهای نیروی دریایی ایالات متحده خبر داده است.

بنا به گزارش این روزنامه، مقامات آمریکایی و نمایندگان کنگره ایالات متحده نسبت به شکاف امنیتی حاصل از حمله ایران به شبکه کامپیوتری نیروی دریایی ایالات متحده ابراز نگرانی کرده اند.

رسانه ها گزارش داده اند ایران به بزرگترین شبکه کامپیوتری طبقه بندی نشده نیروی دریایی ایالات متحده حمله سایبری انجام داده بوده است. فاکس نیوز روز ۱۸ فوریه گزارش داد حل و فصل مشکل کامپیوترهای نیروی دریایی آمریکا بیش از ۴ ماه طول کشیده بوده است.

وال استریت جورنال از مقامات کنونی و دولتمردان پیشین ایالات متحده نقل کرده است این حمله سایبری شبکه اینترنت «نیروی دریایی که ۸۰۰ هزار کاربر در سراسر جهان دارد را به مدت ۴ ماه هدف قرار داده بود. دپارتمان نیروی دریایی ایالات متحده از این شبکه استفاده می کند تا میزبان وب سایت ها باشد و اطلاعاتی را در آن ها ذخیره می کردند که حساس نبودند و داده ها و ارتباطات صوتی، تصویری و ویدئویی در این مرکز انجام می شوند.

این روزنامه گزارش داده است هکرها موفق شده بودند تا نوامبر سال گذشته در این شبکه فعال باشند. مقامات ایالات متحده اولین بار ماه سپتامبر سال گذشته از این حمله سایبری پرده برداشتند و در آن زمان به وال استریت جورنال گفته بودند که هکرها را از این شبکه خارج کرده اند.

یک مقام بلندپایه دولت ایالات متحده به این نشریه گفته بود «مسئله خیلی مهم بود، عملیات نفوذ به این شبکه ها قابل توجه و جدی بود و نمایانگر ضعف این سیستم بود».

این مقام گفته بود هکرهای ایرانی موفق شده بودند تا با شناسایی ارتباطات شبکه های کامپیوتری غیرسری نیروهای دریایی و دپارتمان های مرتبط با آن ها را شنود کنند.

با این وجود، یک مقام بلندپایه دیگر آمریکا به وال استریت جورنال گفته بود به حساب های ایمیل حمله سایبری شده اما هیچ اطلاعاتی به سرقت نرفته بود. بنا به گفته این مقام، هیچگونه شواهدی وجود ندارد که ایران موفق شده باشد در شبکه های کامپیوتری طبقه بندی شده ایالات متحده نفوذ کند.

فاکس نیوز گزارش داده است این حمله سایبری یکی از جدی ترین و مهمترین موارد نفوذ ایران به سیستم های کامپیوتری دولت بوده است.

وال استریت جورنال گزارش داده است مقامات وزارت دفاع ایالات متحده از مهارت هکرها و توانایی آن ها در ورود به شبکه از مسیر یک شکاف امنیتی در تارنمایی شگفت زده شده بودند که آزادانه در اختیار عموم مردم قرار دارد.

مقامات ایالات متحده به شرط افشا نشدن نامشان در گفتگو با این روزنامه گفته اند با وجودی که عملیات مقابله با هکرها زمان طولانی و تا اواخر نوامبر سال گذشته طول کشید، نقش راهبردی آقای مایک راجرز در مقام رئیس امنیت سایبری کشور و مدیر آتی سازمان امنیت ملی کشور ستوده اند.

مایک راجرز فرد مسئول واکنش به حمله سایبری به شبکه کامپیوتری نیروی دریایی ایالات متحده بوده است. او به تازگی به پیشنهاد پرزیدنت اوباما به ریاست «آژانس امنیت ملی» آمریکا برگزیده شده است. برخی از مشاوران آقای اوباما در کنگره گفته اند آقای راجرز برای توجه به مسائلی همچون شکاف های امنیتی موجود در شبکه های کامپیوتری نهادهای دولتی مورد پرسش قرار خواهد گرفت.

بنا به گزارش رسانه های آمریکا، این حمله سایبری برای نیروی دریایی ایالات متحده ۱۰ میلیون دلار هزینه دربرداشته و وزارت دفاع کشور نیز برای اتخاذ تدابیر امنیتی و دفاعی شدیدتر نیز صدها میلیون دلار دیگر هزینه به این امر اختصاص خواهد داد.
XS
SM
MD
LG