لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

رهبر ایران: دانشجویان برای جنگ سایبری آماده باشند


رسانه های ایران از آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران نقل کرده اند که دانشجویان کشور باید خود را برای شرکت در جنگ سایبری آماده کنند.

خبرگزاری مهر گزارش داده است که رهبر ایران با ارسال پیامی به اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل آن ها را «افسران جنگ نرم» نامید و از آن ها خواست تا با تمام وجود خود را برای این عرصه آماده کنند.

بنا به تارنمای رسمی رهبر جمهوری اسلامی، محمدیان رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه ها پیام آیت الله خامنه ای را برای دانشجویان قرائت کرده بوده است.

در بخشی از پیام آقای خامنه ای آمده است «شما افسران جنگ نرم هستید و عرصه جنگ نرم، بصیرتی عمارگونه و استقامتی مالک اشتروار می طلبد، با تمام وجود خود را برای این عرصه آماده کنید».

رهبر جمهوری اسلامی در پیام خود تاکید کرده است «نظام سلطه را با تمام ابعاد و لایه‌هایش بشناسید و اهداف و راهبردهای واقعی آن را تحلیل كنید و برای رویارویی با آن، تمام ظرفیّت های خودتان را به‌كار گیرید و در این مسیر به وعده‌های خداوند اطمینان داشته باشید. تشكیلات می تواند معبد باشد، ولی مبادا تبدیل به معبود گردد، اصول و ارز‌شهای عقیدتی و معنوی خودتان را در قالب تشكیلات حفظ، و بر صمیمیت و همدلی بین اعضا تأكید كنید».

علی خامنه ای، رهبر ایران چند ماه پیش نیز در مورد تهاجم فرهنگی هشدار داده بود و مسئله آزادی اطلاعات، دسترسی ایرانیان به اینترنت و شبکه های اجتماعی به یکی از چالش های عمده اقشار محافظه کار و افراطی جمهوری اسلامی و نهادهای مرتبط با آن بدل شده است.

برخی از تارنماهای اصولگرایان از بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران خواسته اند تا برای دفاع از جمهوری اسلامی اقدامات موثرتری در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اتخاذ کنند.

ایران طی سال های گذشته بارها ادعا کرده قربانی حمله های سایبری متعدد بوده است. کارشناسان سایبری در سال ٢٠١٠ اعلام کردند نیروگاه اتمی بوشهر ایران مورد حمله های سایبری ویروس استاکس نت قرار گرفته بود.

از سویی دیگر، مقامات جمهوری اسلامی در ماه سال ٢٠١٢ نیز از حمله های سایبری بدافزار دیگری به نام «Flame» خبر دادند.

ایران هزینه های گزافی برای مقابله با آنچه که جنگ سایبری می نامد، اختصاص داده است.

حسین همدانی، یکی از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از «عملیات آفند فرهنگی» در عرصه جنگ سایبری خبر داده بود و اعلام کرد «دو مرکز جنگ سایبری در تهران فعال کرده است».

آقای همدانی همچنین یادآوری کرده بود «شورای سایبری بسیج بیش از ١٥٠٠ تکاور جنگ سایبری را تربیت کرده که شروع به فعالیت کرده اند و در آینده فعالیت انبوه خواهند داشت».
XS
SM
MD
LG