لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۱

یکی از مقامات جمهوری اسلامی: رشته «امر به معروف و نهی از منکر» در مقطع دکتری راه‌اندازی می‌شود


آرشیو
آرشیو

مقامات جمهوری اسلامی می‌گویند «امر به معروف و نهی از منکر» را به عنوان یک رشته دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در ایران راه‌اندازی خواهند کرد.

دخالت نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی در زندگی خصوصی و اجتماعی شهروندان در ایران تحت عنوان «امر به معروف و نهی از منکر» صورت می‌گیرد که گشت ارشاد یکی از جلوه‌های آن است.

به گزارش روز دوشنبه ۲۶ مهر ایرنا، مهران صمدی، رئیس «قرارگاه احیای بینش امر به معروف و نهی از منکر»، از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها برای همکاری جهت «تولید محتوای کتاب‌های آموزشی» در رشته امر به معروف و نهی از منکر دعوت کرد.

او امر به معروف و نهی از منکر را «فریضه»ای «به مراتب گسترده‌تر از حجاب و عفاف» دانست و گفت، «عرصه‌های فریضتین در تمام عرصه‌های زندگی ساری و جاری است»، و از این رو آنها قصد درند روشن کنند که «اولویت‌ها چه چیزهایی هستند.»

حمله و خشونت علیه شهروندان به‌ویژه زنان در ایران به بهانه «امر به معروف و نهی از منکر» از سوی مقامات رسمی و حتی افراد حقیقی به عنوان تذکر فریضه‌ای دینی در ۴۳ سال گذشته رواج داشته است.

یکی از نمونه‌ها پرونده اسیدپاشی به زنان در اصفهان در مهر ماه ۱۳۹۳ بود که موجب تظاهرات و تجمع صدها نفر در اصفهان و تهران شد و معترضان شعارهایی علیه امر به معروف و نهی از منکر، اسیدپاشی و حجاب اجباری سر دادند. این پرونده پس از چهار سال بدون دستگیری و معرفی عاملان آن بسته شد.

در روزهای گذشته ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت که نشان می‌داد مأموران نیروی انتظامی یک زن را به دلیل آن چه «بدججابی» عنوان شد، با استفاده از وسیله مخصوص زنده‌گیری حیوانات دستگیر کردند و با خشونت به داخل ون انداختند.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران صحت این ویدئو را تأیید کرد، اما آن را نامرتبط با مسئله حجاب و دستگیری را با حکم بازداشت اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG