لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۱

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای بر اجرای «امر به معروف و نهی از منکر» تاکید کرد


تصویری از ویدا موحد - آرشیو
تصویری از ویدا موحد - آرشیو

غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران، با تعیین ماموریتی ویژه، «حمایت از آمران معروف» را در دستور کار این قوه قرار داد.

بر اساس گزارش‌ها، غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، روز دوشنبه ۲۱ تیر گفت که «اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه با ضوابط و شرایط و دستورالعمل‌هایش موجب کاهش ورودی پرونده‌ها به قوه قضاییه و اقدامات قهرآمیز می‌شود.»

او همچنین، رئيس حوزه ریاست قوه قضاییه را مامور کرد که با همکاری نماینده قوه قضائیه در ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر سازوکارهای حمایت از «آمران به معروف و ناهیان از منکر» را که از مطالبات آیت الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی است، پیشنهاد دهد.

هفته گذشته اما محسنی اژه‌ای در جلسه معارفه خود بر رعایت «حریم خصوصی» تاکید کرده بود. حسین رئیسی، یک کارشناس حقوق در واکنش به این اظهارات محسنی اژه‌ای، به صدای آمریکا گفته بود که حریم خصوصی مردم هیچ‌گاه مورد احترام جمهوری اسلامی نبوده و محسنی اژه‌ای نگران خودش و سایر مقامات حکومتی است.

هم‌زمان، روز دوشنبه کاظم صدیقی، رئيس ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور، با تاکید بر نقش نیروهای مسلح به‌ویژه نیروی انتظامی در مبارزه با بی‌حجابی، نیروی انتظامی را پیشتاز و ممتاز امر به معروف و نهی از منکر اعلام کرد که حتی به گفته او از خود این ستاد نیز جلوتر است.

صدیقی از «دولت، صداوسیما، حوزه‌های علمیه، وزات ارشاد، سازمان تبلیغات، رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی» خواست برای امر به معروف و نهی از منکر به میدان بیایند و گفت: «شخصیت انسان با برهنگی سازگاری ندارد.»

بسیاری از منتقدان می‌گویند که مقامات قضایی و روحانیون حاکم در ایران نباید در سبک زندگی مردم دخالت کنند و سلیقه خود در مسائلی نظیر پوشش را به آنها تحمیل کنند.

XS
SM
MD
LG