لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۶

پاسخ وزارت امور خارجه آمریکا درباره «رابرت مالی» به کمیته روابط خارجی رسید؛ مک‌کال می‌گوید قانع کننده نیست


رابرت مالی
رابرت مالی

وزارت امور خارجه ایالات متحده در پاسخ به «ضرب‌الاجل» کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان،‌ نامه‌ای درباره تعلیق رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، در اختیار رئیس این کمیته قرار داد.

وزارت امور خارجه آمریکا در این نامه که یک نسخه‌ از آن به صدای آمریکا رسیده است، ضمن اشاره به «تبعیت از سیاست‌های وزارتخانه»، از ارائه هرگونه سند یا اطلاعات بیشتر مرتبط با موضوع مجوز پرسنلی و امنیتی آقای مالی خودداری و اعلام کرد که وزارت خارجه تنها مرخصی آقای رابرت مالی را پذیرفته و به مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان اطمینان داد که «در حال بررسی موضوع» هستند.

در ادامه این نامه آمده است که وزارت امور خارجه ضمن مهم دانستن «حفظ ارتباط با مجلس نمایندگان»، خود را به ارائه دقیق‌ترین اطلاعات موجود به کنگره و مردم متعهد می‌داند.

وزارت امور خارجه در پایان این نامه ضمن اعلام آمادگی «برای هرگونه تحقیق و تفحص بیشتر از سوی کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان»، اظهار امیدواری کرده است که «این شفاف‌سازی‌ها» نگرانی‌های رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان را برطرف کند.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان اما در این زمینه به خبرنگار صدای آمریکا گفت:«این یک پاسخ کاملا غیرقابل قبول است.»

آقای مک کال افزود:«کنگره باید دقیقا بداند که چرا مجوز امنیتی فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران به حالت تعلیق درآمد، سپس از سمت خود تعلیق شد و اکنون، طبق گزارش‌های خبری،موضوع توسط پلیس فدرال در حال بررسی است.»

مایکل مک کال با اشاره به اهمیت جایگاه رابرت مالی و مأموریتش در زمینه مذاکره با جمهوری اسلامی تصریح کرد:« این رخداد بسیار جدی است، من از وزارت امور خارجه پیگیری خواهم کرد تا هفته آینده یک گزارش محرمانه را درباره این موضوع دریافت کنم.»

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا تا پایان وقت اداری روز سه‌شنبه ۱۱ ژوئیه، به وزارت خارجه آمریکا فرصت داده بود تا همه اطلاعات مربوط به تعلیق رابرت مالی، را در اختیار این کمیته بگذارد.

رسانه‌های آمریکایی ۹ تیرماه از انجام تحقیقات درباره احتمال «سوءاستفاده از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده» توسط رابرت مالی گزارش دادند و اعلام کردند که مجوز امنیتی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تعلیق و به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده است.

در پی این گزارش شمار زیادی از نمایندگان کنگره آمریکا خواستار ارائه توضیحات دقیق‌تر درباره این اتفاق شدند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم روز سه شنبه ۱۱ ژوئیه ضمن اعلام حمایت از «رابرت مالی» گفت که آمریکا همچنان بر جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و بازگرداندن شهروندان آمریکایی که به ناحق در این کشور بازداشت شده‌اند متمرکز است.

آنتونی بلینکن، در بخشی از مصاحبه خود با شبکه تلویزیونی «ام اس ان بی سی» درباره موضوع «تعلیق مجوزهای امنیتی» رابرت مالی «نماینده ویژه آمریکا در امور ایران» و بازجویی از او به علت «کوتاهی در نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده» گفت: «این یک موضوع شخصی است اما چیزی که می‌توانم بگویم این است که رابرت مالی را برای سال‌های بسیار زیادی می‌شناسم، او کسی است که زندگی و حرفه‌اش را وقف خدمت به کشورش کرده و این کار را به‌طور تحسین‌برانگیزی انجام داده است.»

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG