لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

ضرب‌الاجل کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان درباره رابرت مالی؛ سخنگوی وزارت خارجه: با کمیته در تعامل هستیم


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره اقدام وزارت خارجه در واکنش به «ضرب‌الاجل کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان برای ارائه توضیحات بیشتر درباره وضعیت رابرت مالی به صدای آمریکا گفت که «وزارت خارجه نظارت نمایندگان را جدی تلقی می‌کند.»

به گفته متیو میلر نامه مربوطه از رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان دریافت شده و هماهنگی‌های لازم در این رابطه انجام خواهد شد.

جمعه دهم تیرماه مایکل مک‌کال رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده خواستار توضیحات بیشتر او در این رابطه حداکثر تا پایان وقت اداری روز یازدهم ژوئیه شد.

در این نامه همچنین از وزارت امور خارجه و کاخ سفید خواسته شده تا آبرام پالی، نماینده (فعلی) ویژه در امور ایران و برت مک گورک هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی برای خاورمیانه و شمال آفریقا را برای شهادت در یک جلسه عمومی و ارائه یک گزارش محرمانه به این کمیته تا پایان ماه ژوئیه مامور کنند.

او در این نامه خطاب به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده نوشته است: «گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن است که رابرت مالی، فرستاده ویژه در امور ایران، پس از تعلیق مجوز امنیتی‌اش در اوایل سال جاری و در میانه تحقیقات در مورد سوء استفاده احتمالی او از اسناد طبقه‌بندی شده، به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده است. این گزارش‌ها نگرانی‌های جدی را در مورد رفتار مالی و اینکه آیا او وزارت امور خارجه کنگره و افکار عمومی آمریکا را گمراه کرده است، ایجاد می‌کند.»

مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در وزارت خارجه ایالات متحده بود. او دو سال پیش در پی روی کار آمدن دولت جو بایدن به این مقام رسید. او در حالی به این سمت رسید که در زمان دولت اوباما، او در توافق هسته‌ای با ایران نقش داشت. پیش از مالی، برایان هوک در دولت ترامپ در این سمت بود.

XS
SM
MD
LG