لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: ارائه برخی اطلاعات درباره رابرت مالی صلاح نیست


رابرت مالی
رابرت مالی

در پی ارسال نامه‌ای از سوی وزارت امور خارجه ایالات متحده به کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان و درباره وضعیت رابرت مالی و ابراز نارضایتی رئیس این کمیته از محتوای نامه، سخنگوی وزارت خارجه به خبرنگار صدای آمریکا گفت که «ارائه برخی اطلاعات صلاح نیست.»

مت میلر در پاسخ به پرسش صدای آمریکا مبنی بر این که آیا نامه وزارت خارجه به کمیته روابط خارجی به معنای این است که تحقیقات همچنان ادامه دارد و به اتمام نرسیده است؟ گفت: «ما در آن نامه چند نکته را روشن کردیم. یکی این که در برخی موارد امکان ارائه اطلاعات وجود داشت و ما به دنبال آن هستیم که با آنها در تعامل باشیم و گفتگو کنیم.»

به گفته مت میلر، «حوزه‌های خاصی وجود دارد که بر اساس رویه ثابت قوه مجریه که مورد تایید و پشتیبانی قوه قضاییه و دادگاه عالی است، ارائه برخی اطلاعات به کنگره صلاح نیست.»

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به پرسش صدای آمریکا درباره تقاضای رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان از وزارت خارجه برای حضور آبرام پیلی و برت مک‌گورک در این کمیته و پاسخ به شبهات و ارائه اطلاعات محرمانه تاکید کرد که دولت با کنگره در تعامل خواهد بود.

مت میلر افزود: «همانطور که می‌دانید، ما چندین بار به اعضای کنگره اطلاع رسانی کرده‌ایم. ما یک جلسه توجیهی برای همه اعضای سنا داشته‌ایم و به این کار ادامه خواهیم داد، اما همانطور که در نامه گفتیم، مایل بوده و هستیم تا درباره پرسشهای نمایندگان با آنان در تعامل باشیم.»


روز سه‌شنبه وزارت امور خارجه ایالات متحده در پاسخ به «ضرب‌الاجل» کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان،‌ نامه‌ای درباره تعلیق رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، در اختیار رئیس این کمیته قرار داد.

وزارت امور خارجه آمریکا در این نامه که یک نسخه‌ از آن به صدای آمریکا رسیده است، ضمن اشاره به «تبعیت از سیاست‌های وزارتخانه»، از ارائه هرگونه سند یا اطلاعات بیشتر مرتبط با موضوع مجوز پرسنلی و امنیتی آقای مالی خودداری و اعلام کرد که وزارت خارجه تنها مرخصی آقای رابرت مالی را پذیرفته و به مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان اطمینان داد که «در حال بررسی موضوع» هستند.

رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان روز سه‌شنبه در این زمینه به خبرنگار صدای آمریکا گفت:«این یک پاسخ کاملا غیرقابل قبول است.»

آقای مک کال افزود: «کنگره باید دقیقا بداند که چرا مجوز امنیتی فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران به حالت تعلیق درآمد، سپس از سمت خود تعلیق شد و اکنون، طبق گزارش‌های خبری،موضوع توسط پلیس فدرال در حال بررسی است.»

روز چهارشنبه نشریه واشنگتن فری‌بیکن نوشت که یک مقام ارشد در کنگره آمریکا گفته است که نامه دیگری از سوی کنگره، با پرسشهای مشخص به وزارت امور خارجه ارسال خواهد شد که باید فورا پاسخ داده شوند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG