لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

وزارت خارجه آمریکا: فروش اف-۱۶ به ترکیه منافع واشنگتن و ناتو را تامین می‌کند


تصویری از یک جنگنده اف-۱۶ (آرشیو)
تصویری از یک جنگنده اف-۱۶ (آرشیو)

وزارت خارجه آمریکا در نامه‌ای به کنگره اعلام کرد فروش احتمالی جنگنده‌های اف-۱۶ به ترکیه در راستای منافع بلندمدت واشنگتن و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، خواهد بود.

آنکارا اکتبر سال گذشته خواستار خرید ۴۰ فروند جنگنده اف-۱۶ ساخت شرکت «لاکهید مارتین» و حدود ٨٠ کیت نوسازی برای جنگنده‌های کنونی‌اش شد. کاخ سفید تاکنون با اشاره به لزوم بررسی این درخواست از طریق فرایند استاندارد فروش اسلحه، از ارائه هرگونه اظهار نظر در این باره خودداری کرده است.

به دنبال خرید سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ روسیه از سوی آنکارا، که سبب تحریم ترکیه توسط آمریکا و حذف این کشور از برنامه جت‌های جنگنده اف-۳۵ شد، فروش تسلیحات از سوی واشنگتن به این عضو ناتو بحث‌برانگیز شده است.

نامه وزارت خارجه آمریکا به تاریخ ١٧ مارس ضمن اذعان به تیرگی روابط واشنگتن و آنکارا، حمایت ترکیه از اوکراین را «یک بازدارنده مهم علیه نفوذ نامطلوب در منطقه» عنوان کرده است.

این نامه در پاسخ به نامه ۴ فوریه بیش از ۵٠ قانونگذار آمریکایی به دولت بایدن است که در آن با اشاره به عدم تعهد اردوغان به ناتو و «نقض گسترده حقوق بشر» توسط وی، خواستار رد درخواست آنکارا جهت خرید جنگنده‌های اف-۱۶ شده بودند.

XS
SM
MD
LG