لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

یک منبع آگاه به صدای آمریکا: احیای برجام نه در آینده نزدیک است، نه تضمین شده


هتل محل مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی و ایران. وین، اتریش. آرشیو
هتل محل مذاکرات هسته‌ای قدرت‌های جهانی و ایران. وین، اتریش. آرشیو

یک منبع آگاه در دولت ایالات متحده روز پنجشنبه به بخش فارسی صدای آمریکا گفت توافق برای «احیای برجام الزاماً نه در آینده نزدیک است و نه دستیابی به آن تضمین شده.»

بخش فارسی صدای آمریکا نظر دولت جو بایدن را در مورد وضعیت مذاکرات پس از آن جویا شد که تصاویر منتشر شده از سوی خبرنگار نشریه پولیتیکوی چاپ اروپا در وین، جمع آوری چادر خبرنگاران در برابر هتل کوبورگ، محل گفتگوها در وین، را نشان می‌دهد.

یک منبع اروپایی نیز به بخش فارسی صدای آمریکا گفت اعلام پایان مذاکرات، چه با توافق و چه بدون آن، رسما در وین صورت خواهد گرفت. به گفته او جمع آوری چادر صرفاُ با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌هایی است که دولت اتریش برای برگزاری این مذاکرات تقبل کرده است.

گزارشها حاکی از این هستند که خواسته ایران مبنی بر خارج کردن سپاه پاسداران از فهرست «گروه های تروریستی خارجی» آمریکا علت اصلی به تعویق افتادن توافق میان تهران و واشنگتن است. یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۰ فروردین به بخش فارسی صدای آمریکا گفت «مذاکرات پیچیده است و هنوز سرگرم کار در خصوص چندین مورد دشوار هستیم». او گفت این ایران است که باید تصمیمهای لازم برای حل آنها را بگیرد.

روز پنج شنبه ۱۱ فروردین رادیو فردا به نقل از منابع آگاه گزارش داد یک خواسته عمده آمریکا در برابر خارج کردن نام سپاه از فهرست سیاه این بوده که ایران از انتقامجوئی کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، علیه مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ، و برایان هوک، نماینده او در امور ایران، دست بردارد. بنا به گزارش رادیو فردا این موضوع بخشی از کل خواسته آمریکا بود که ایران بطور علنی تعهد کند تنش در منطقه را کاهش دهد.

انریکه مورا، رئيس کمیسیون مشترک برجام و هماهنگ کننده این مذاکرات، یکشنبه ۷ فروردین در تهران با حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه، و علی باقری، مذاکره کننده ارشد ایران، دیدار و در جریان آخرین تصمیمها و موضع آن کشور قرار گرفت. او سپس در پرواز به واشنگتن از طریق دوحه همراه رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد آمریکا، فرصتی قابل توجه برای رایزنی داشت.

مذاکرات وین در قالب کمیسیون مشترک برجام با شرکت طرفین این توافق روز جمعه ۲۰ اسفند سال پیش متوقف شد

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG