لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۹

شکاف میان جمهوریخواهان برسر افزایش سقف بدهی


جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

اعضای جمهوریخواه کنگره آمریکا دریافته اند که دیگر نمی توانند افزایش سقف بدهی را وجه المصالحه گرفتن امتیاز از دموکرات ها قرار دهند.

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفته که ایالات متحده در بازپرداخت بدهی ۱۷ تریلیون دلاری اش کوتاهی نخواهد کرد؛ اما از اظهارنظر در مورد ضرورت تصویب لایحه ای در مورد بالا بردن سقف قرض آمریکا خودداری کرد. چند هفته پیش از آن که خزانه آمریکا توان انجام تعهداتش را از دست بدهد، بار دیگر تردیدها بر اقتصاد سایه افکنده است.

جان بینر در یک کنفرانس خبری به مردم آمریکا و سرمایه گذاران بین المللی اطمینان داد که از لحاظ مالی قادر به پرداخت قروض خود هست: «گوش کنید، ما نمی خواهیم پرداخت دیون خود را به عقب بیاندازیم؛ چنین کاری نخواهیم کرد.»

اما برای این که پرداخت بدهی ها به تعویق نیافتد، هم سنا و هم مجلس نمایندگان باید تا آخر همین ماه لایحه افزایش سقف وام را به تصویب برسانند. آقای بینر گفت:
«ما برای این کار وقت کافی داریم. به همکاری در این زمینه ادامه خواهیم داد.»

رئیس مجلس نمایندگان می گوید تلاش می کند تا اختلاف میان جمهوریخواهان – بر سر این که آیا درباره موارد دستور کار حزب جمهوریخواه، از دموکراتها امتیازاتی بخواهند – را حل و فصل کند. این موارد از اصلاح قانون جدید بیمه های درمانی تا خط لوله بحث برانگیز برای انتقال نفت از کانادا و کاهش هزینه های دولتی را دربرمی گیرد. گزارش های جدید حاکی از آن است که جمهوریخواهان از بیشتر درخواست های خود دست برداشته اند؛ اما برخی هنوز مایلند موضوع سقف بدهی را – به نحوی هنوز نامعلوم – دستمایه چانه زنی ها با دموکرات ها قرار دهند.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بارها گفته است برسر افزایش سقف بدهی بحث و مذاکره نخواهد کرد؛ و کنگره باید وظیفۀ دادن اجازه به دولت فدرال برای پرداخت صورتحساب هایش را انجام دهد. دموکرات های کنگره از نظر رئیس جمهوری حمایت کرده اند. نانسی پلوسی رهبر اقلیت در مجلس سنا می گوید: «پرداخت بدهی موضوعی نیست که بر سرش بشود چانه زنی کرد. پای اعتقاد و اعتبار آمریکا در میان است.»

خانم پلوسی گفت این عمل جمهوریخواهان مثل آدمهایی است که «سر میز شام یک کیک هم می خواهند. و این درست نیست.»

در دوره اول ریاست جمهوری آقای اوباما، جمهوریخواهان توانستند در ازای اجازه افزایش سقف بدهی دولت، امتیازاتی از دموکرات ها بگیرند. اما پارسال رئیس جمهوری و دموکرات ها پایان این نوع چانه زنی ها را اعلام کردند – اقدامی که نتیجه اش تعطیلی ۱۶ روزه بخش هایی از دولت بود، و دست آخر با صرفنظر کردن جمهوریخواهان از تقریباً تمام درخواست هایشان پایان یافت.

مردم آمریکا جمهوریخواهان را در تعطیلی دولت مقصر دانستند، و آقای بینر مایل نیست یکبار دیگر بر سر افزایش سقف بدهی با دولت سرشاخ شود. با این حال، وی در کفرانس خبری روز پنجشنبه سرنخی از رویکرد آینده نداد:
«هنوز تصمیمی گرفته نشده. ما همچنان با دیگر اعضای حزب جمهوریخواه در کنگره گفتگو خواهیم کرد.»

گفته های یکی از این اعضا، رائول لابرادور نماینده کنگره، اخیراً سرخط اصلی روزنامه ها شد. وی از هم حزبی هایش خواست تا بپذیرند که دموکرات ها برسر سقف بدهی هیچ امتیازی نخواهند داد.
XS
SM
MD
LG