لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۳

کنگره آمریکا بودجه دو ساله کشور را تصویب می کند


اعضای کنگره آمریکا قرار است این هفته لایحه بودجه دوساله کشور را به تصویب برسانند، و با یک یادداشت دو حزبی به یکسال رقابت و تصمیمات سیاست زده پایان بدهند. در حالی که کنگره روی مسائل مالی کار می کند، تحریم های اقتصادی احتمالی علیه ایران را فعلاً کنار گذاشته است.

مجلس نمایندگان هفته گذشته پیش نویس بودجه را به اتفاق آرا تصویب کرد، و انتظار می رود سنا هم در روزهای آینده آن را تصویب کند، و به قول ریچارد دوربین نشان دهد که کنگره هر چند از لحاظ سیاسی دوپاره است، می تواند تصمیم گیری کند: «این که اعضای سنا و مجلس نمایندگان از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه پیش نویس را تصویب کردند مایه دلگرمی است. بیایید حرکت کنیم، مدیریت کنیم و نگذاریم دولت یک بار دیگر تعطیل شود. این یک فرصت است، و با استفاده از این فرصت می توانیم دفاع ملی مستحکمتر و کشور قدرتمندتری داشته باشیم، و می توانیم برای مالیات دهندگان صرفه جویی کنیم.»
لایحه بودجه زمانی که به اجرا درآید برای دو سال خیال مردم را از بابت جنگ بر سر بودجه – که در سال های اخیر کنگره را تحلیل برده – راحت کند. این لایحه همچنین جلوی قطع بودجه فدرال در همه زمینه ها را می گیرد و همزمان، با جلب حمایت جمهوریخواهانی از جمله پال رایان نماینده کنگره، از کسری بودجه می کاهد. پال رایان در این باره به خبرنگار صدای آمریکا گفت:
«از سال ۱۹۸۶ این اولین باری است که که کنگره به رغم اختلاف آرا آنچه را که باید انجام داده است. لایحه ۲۳ میلیارد دلار از کسری بودجه می کاهد. مالیات ها را بالا نمی برد و به شیوه ای عاقلانه تر هزینه ها را پایین می آورد.»

در همین حال، تلاش های دولت آقای اوباما برای لابیگری توانست جلوی اجرای تحریم های جدید علیه ایران را – دست کم تا سال آینده – بگیرد. جان کری وزیر امور خارجه یکی از مقامات آمریکایی بود که از نمایندگان کنگره خواست تا فرصتی بدهند که دیپلماسی جهانی فعالیت های هسته ای ایران را محدود کند. به گفته آقای کری:«ما فرصت آن را داریم تا به یکی از نگرانی های عمده امنیت ملی که دنیا امروز با آن رو به روست، بپردازیم. نمی خواهم بهانه ای به دست ایران بدهم تا این توافق را دست کم بگیرد.»
بعضی از قانونگذاران دموکرات یا جمهوریخواه می خواهند تحریم ها را بیشتر کنند تا در مذاکرات آتی، ایران را تحت فشار قرار دهند؛ و می گویند تحریم ها بود که ایران را به مذاکره و چانه زنی واداشت. دولت آقای اوباما می گوید کنگره همیشه فرصت دارد تا در صورت شکست مذاکرات، دست به اقدام دیگری بزند.

XS
SM
MD
LG