لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۸

نگرانی در آستانه خالی شدن خزانه دولت آمریکا


برای احتراز از بروز مشکل اساسی در اقتصاد آمریکا، قانونگذاران این کشور باید تا ۱۷ اکتبر بر سر سقف بدهیها توافق کنند.

اگر قانونگذاران آمریکایی تا روز پنجشنبه ۱۷ اکتبر بر سر سقف بدهی های آمریکا به توافق نرسند، اقتصاد کشور با مشکلات جدی روبه رو خواهد شد. سقف بدهی های آمریکا در حال حاضر ۱۶ تریلیون و ۷۰۰ میلیارد دلار است که باید تا روز پنجشنبه با توافق قانونگذاران افزایش یابد.

برخی منتقدان دولت معتقدند که دولت آمریکا باید برای مخارج و پرداخت بدهی هایش اولویت بندی کند، اما تحلیلگران مالی دولت با به کار گیری این رویکرد مخالفند.

مشکل اساسی به گفته تحلیلگران مالی زمانی پیش خواهد آمد که خزانه دولت خالی شود.

جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا می گوید از روز پنجشنبه ۱۷ اکتبر تنها ۳۰ میلیارد دلار در خزانه دولت باقی خواهد بود و با پرداخت حقوق سالمندان و پرداخت شماری دیگر از بدهی های دولت، هر آنچه در خزانه دولت وجود دارد، تا اول نوامبر تمام خواهد شد.

روز دوشنبه به رغم آن که دولت فدرال در تعطیل رسمی بوده است، قانونگذاران آمریکایی با رئیس جمهوری آمریکا و معاون وی دیدار می کنند و تلاش می کنند تا کشور را از بن بست کنونی خارج کنند.

در همين حال باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، جلسه بعد از ظهر دوشنبه با رهبران دمکرات و جمهوریخواه کنگره را به تعویق انداخت، و گفت که او می خواهد به رهبران دو حزب زمان بیشتری برای پیشرفت در مذاکرات پیرامون بودجه و سقف بدهی های کشور بدهد و ابراز امیدواری کرد که این دیدار و گفت و گو به نتیجه ای مثبت منتج شود.

بحث بر سر بودجه و سقف بدهی ها میان قانونگذاران آمریکایی ادامه دارد اما تاکنون به نتیجه ای نرسیده است و ادامه اختلاف نظر آنها، به ایجاد مشکل در روابط مالی آمریکا با کشورهایی چون چین و ژاپن می انجامد که آمریکا با آنها روابط گسترده تجاری دارد و به آنها مقروض هم هست.
XS
SM
MD
LG