لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۲

هشت زندانی در معرض اعدام زندان قزلحصار به «کارزار نه به اعدام» پیوستند


زندان قزلحصار در کرح
زندان قزلحصار در کرح

اقدام مشترک شماری از زندانیان سیاسی زندان قزل‌حصار، اوین، خرم‌آباد، شیراز و سقز برای اعتصاب غذا در روزهای سه‌شنبه در اعتراض به صدور و اجرای احکام اعدام توسط جمهوری اسلامی با پیوستن ۸ زندانی سیاسی -عقیدتی در معرض اعدام به «کارزار نه به اعدام» وارد نوزدهمین هفته شد.

بنا بر اطلاعاتی که به صدای آمریکا رسیده، این هشت زندانی عقیدتی- سیاسی اهل سنت که در معرض اعدام قرار دارند؛ در واحد ۳ زندان قزلحصار «‌در شرایطی غیر انسانی در سالنی مشهور به سوئیت یا انفرادی‌های مخصوص زندانیان زیر حکم اعدام؛ نگه داری می‌شوند.»

زندانیان در معرض اعدام در زندان قزل‌حصار کرج، شامل چهار زندانی اهل سنت بلوچ به نام‌های غنی شه‌بخش، سلیمان شه‌بخش، عبدالرحیم قنبرزهی (میربلوچ زهی) و عیدو شه‌بخش و چهار تن دیگر با اسامی فریدون ذاکری نسب، صلاح الدین ضیایی، صالح زیادالله، عبدالله وریا، عبدالکریم قنبرزهی است.

این زندانیان هم بندی‌های قاسم آبسته، ایوب کریمی، فرهاد سلیمی، داوود عبداللهی، انور خضری و خسرو بشارت هستند که طی ماه‌های گذشته اعدام شده‌اند.

پیش از این در پی اعلام اقدام مشترک شماری از زندانیان سیاسی زندان قزل‌حصار برای اعتصاب غذا در روزهای سه‌شنبه در اعتراض به صدور و اجرای احکام اعدام توسط جمهوری اسلامی، ۱۰ تشکل کارگری و اجتماعی اعلام کردند به این اعتراض هفتگی پیوستند.

به گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ۱۰ تشکل کارگری و اجتماعی در بیانیه‌ای با دعوت از «عموم نیروهای سیاسی آزادی‌خواه و برابری‌طلب» اعلام کرده‌اند به «سه‌شنبه‌های اعتراض علیه اعدام» پیوستند.

۱۰ زندانی سیاسی محبوس در قزل‌حصار اعلام کرده بودند که در اعتراضی هفتگی با عنوان «سه‌شنبه‌های سیاه» علیه صدور و اجرای احکام اعدام توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روزهای سه‌شنبه اعتصاب غذا خواهند کرد؛ اقدامی که با استقبال شمار قابل توجهی از زندانیان سیاسی در سایر زندان‌ها مواجه شد.

«زرتشت احمدی راغب، جعفر ابراهیمی، احمدرضا حائری، لقمان امین‌پور، میثم دهبان‌زاده، سعید ماسوری، رضا محمدحسینی، رضا سلمان‌زاده، حمزه سواری، و سپهر امام جمعه» زندانیانی بودند که دهم بهمن اعلام کردند روزهای سه‌شنبه در اعتراض به روند اعدام‌ها اعتصاب غذا خواهند کرد.

موج تازه اعتراض زندانیان سیاسی علیه اعدام، پس از اجرای حکم محمد قبادلو، معترض جوان، با اقدام مشترک زندانیان سیاسی و عقیدتی در بند زنان زندان اوین برای اعتصاب غذای یک روزه آغاز شد و با اعلام اعتصاب هفتگی زندانیان سیاسی در قزل‌حصار تداوم یافت.

اعتراض‌های داخلی و بین‌المللی نسبت به مجازات اعدام در ایران در حالی است که جمهوری اسلامی علاوه بر تشدید اجرای احکام مرگ برای زندانیان جرایم مرتبط با مواد مخدر و قتل، صدور احکام اعدام را برای زندانیان سیاسی و معترضان تشدید کرده و شماری از آنها در خطر اجرای حکم قرار دارند.

وزارت امور خارجه آمریکا ۹ بهمن و پس از اعدام چهار جوان معترض توسط جمهوری اسلامی، افزایش روند اعدام‌ها در ایران را محکوم و اعلام کرد که ایالات متحده در هماهنگی با متحدان و شرکای خود به اقدامات برای حمایت از مردم ایران که با نقض بی‌امان حقوق بشر توسط حکومت جمهوری اسلامی مواجه هستند، ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG