لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۴

نقض حقوق زنان در ایران؛ ۲۰ فعال و کنشگر طی یک‌ماه «بازداشت و حبس» شدند


سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از اعدام یک زن، بازداشت و حبس ۲۰ تن از زنان کنشگر و وقوع دستکم ۱۳ مورد زن‌کشی در ایران در ماه گذشته میلادی خبر داد.

در این گزارش ماهانه درباره نقض حقوق زنان در ایران، به اعدام یک زن به همراه همسرش به اتهام «جرایم مربوط به مواد مخدر» در زندان تبریز اشاره شده است.

سازمان حقوق بشر ایران در تازه‌ترین گزارش خود با اشاره به اعدام دست‌کم ۲۲ زن در سال ۲۰۲۳ میلادی در ایران، اعلام کرد که ایران در صدر کشورهای اعدام‌کننده زنان در جهان قرار دارد.

هه‌نگاو آمار زنان بازداشت‌شده در ماه مارس ۲۰۲۴ میلادی را دستکم ۷ تن و شمار کنشگران زن محکوم به حبس در این مدت را هم ۱۳ تن گزارش کرده است.

بنا بر این گزارش، ۱۳ زن کنشگر شامل ۱۰ فعال حقوق زنان در گیلان، یک نوکیش مسیحی، یک شهروند بهائی و یک معترض به مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان، در مجموع به بیش از ۶۳ سال زندان محکوم شده‌اند.

هه‌نگاو همچنین با اشاره به وقوع دستکم ۱۳ مورد «زن‌کشی» در هفت استان ایران تاکید کرده که ۱۲ تن از آنها به دست مردان خانواده‌شان کشته شده‌اند.

بنا بر این گزارش، این قتل‌ها در استان‌های کرمانشاه، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی و مازندران رخ داده‌ است.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که در سال ۲۰۲۳ میلادی دستکم ۲۲ زن در زندان‌های جمهوری اسلامی اعدام، ۳۲۵ فعال زن بازداشت و ۱۴۷ کنشگر زن نیز به حبس، شلاق و اعدام محکوم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG