لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۴

اختلاف در کادر رهبری حماس بر سر آتش‌بس؛ سینوار می‌گوید «رهبران بیرون از غزه» نماینده حماس نیستند


کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل به نقل از یک منبع نزدیک به یحیی سینوار رهبر حماس در غزه، اعلام کرد که سینوار پیشنهاد آتش‌بس را «یک دام» دانسته و گفته «رهبرانی که خارج از غزه به سر می‌برند» نماینده حماس نیستند.

به گزارش این شبکه، یحیی سینوار پیشنهاد روی میز برای آزادی گروگان‌ها را یک «پیشنهاد اسرائیلی در لباس مبدل آمریکایی حاوی چندین بند بمب‌گذاری شده» دانسته و گفته این پیشنهاد پایان جنگ را تضمین نمی‌کند.

منبع نزدیک به رهبر شبه‌نظامیان حماس در غزه همچنین گفته که یحیی سینوار معتقد است اظهارات اخیر «رهبران در تبعید حماس»، در زمینه توافق، بی‌معنی است چون آنها نماینده حماس نیستند و از طرف این گروه صحبت نمی‌کنند.

وزیر امور خارجه ایالات متحده که در اسرائیل به سر می‌برد روز چهارشنبه از حماس خواست تا آتش‌بس و معامله گروگان‌‌ها را بپذیرد.

آنتونی بلینکن در ملاقات با اسحاق هرتزوگ رئیس جمهور اسرائیل گفت:«ما مصمم هستیم که آتش‌بسی که گروگان‌ها را به خانه بازمی‌گرداند را به دست بیاوریم. تحقق این آتش‌بس اکنون تنها یک مانع دارد و آنهم حماس است.»

جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید هم روز ۱۲ اردیبهشت گفت:«توافق خوبی برای آتش‌بس و آزادی گروگان‌ها روی میز است که حماس باید آن را بپذیرد.»

در حال حاضر هیئتی از حماس در مصر به سر می‌برد تا در مورد توافقی برای آتش‌بس احتمالی و آزادی گروگان‌ها به میانجی‌گیری مصر و قطر مذاکره کند.

مذاکرات قبلی دو طرف با میانجی‌گری‌های ایالات متحده، مصر و قطر در ماههای قبل با شکست روبرو شده است. هر دو طرف یکدیگر را به «زیاده‌خواهی» متهم می‌کنند.

آخرین آتش‌بس میان حماس و اسرائیل در نبرد غزه، اواخر پاییز گذشته رخ داد که در یک وقفه دو هفته‌ای در جنگ، حدود ۱۰۰ گروگان از اسارت حماس رها شدند و اسرائیل هم چند صد نفر از زندانیان و محکومان فلسطینی را از زندانهای خود آزاد کرد.

XS
SM
MD
LG