لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

وزیر خارجه فرانسه: تلاش برای برقراری آتش‌بس در غزه ادامه دارد


استفان سژورن، وزیر خارجه فرانسه
استفان سژورن، وزیر خارجه فرانسه

وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت، از ادامه تلاش‌های دیپلماتیک برای برقراری آتش‌بس میان اسرائیل ‌و حماس، و آزادی گروگان‌ها در غزه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، استفان سژورن گفت که تلاش برای احیای مذاکرات متوقف شده میان اسرائیل و گروه شبه‌نظامی حماس، به رهبری مصر افزایش یافته است.

وی که در جریان سفر پنج روزه خود به منطقه دیدار غیرمنتظره‌ای از قاهره داشت، در ملاقات با مقامات مصری در جریان این مذاکرات قرار گرفت.

آقای سژورن پس از دیدار با سامح شکری، همتای مصری خود، گفت که فرانسه برای هماهنگی مذاکرات بین‌المللی تلاش می‌کند و افزود فرانسه و شرکای عربی این کشور در منطقه از اسرائیل می‌خواهند تا به شهر رفح حمله نکند.

اسرائیل تاکید کرده است که عملیات زمینی در رفح را برای انهدام باقیمانده گردان‌های حماس، به رغم درخواست ایالات متحده و شمار دیگری از کشورها انجام خواهد داد.

به نوشته رویترز، وزیر خارجه فرانسه از اظهارنظر درباره احتمال موفقیت یا جزئیات مذاکرات میان اسرائیل و حماس خودداری کرد.

سه شهروند دوتابعیتی فرانسه پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر سال گذشته حماس به اسرائیل توسط شبه‌نظامیان این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی گروگان گرفته شدند.

پاریس همکاری نزدیکی با قاهره برای ارائه کمک‌های بشردوستانه و پزشکی به فلسطینی‌های ساکن غزه دارد.

سفر استفان سژورن به مصر پس از دیدار او از لبنان، عربستان سعودی و اسرائیل انجام شد.

وزیر خارجه فرانسه در قاهره، ضمن ارزیابی احتمال برقراری آتش‌بس، جویای وضعیت سه گروگان فرانسوی و امکان آزادی آنها بود که ارتباطی با ارتش اسرائیل ندارند.

استفان سژورن گفت که فرانسه امیدوار است که در صورت آتش‌بس، این گروگان‌ها در میان افرادی باشند که توسط حماس آزاد می‌شوند.

او افزود: در صورت توافق برای آتش‌بس در غزه، تلاش برای جلوگیری از درگیری میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، باید در دستور کار قرار گیرد

وزیر خارجه فرانسه که روز دوشنبه در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، دیدار کرد، گفت که برقراری آتش‌بس، نخستین گام به سوی آتش‌بس طولانی مدت خواهد بود.

XS
SM
MD
LG