لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۰

طرح «شفافیت دارایی کادر رهبری ایران» در مجلس نمایندگان تصویب شد


اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۸۹ رای موافق در مقابل ۱۳۵ رای مخالف، این طرح را تصویب کردند.
اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۸۹ رای موافق در مقابل ۱۳۵ رای مخالف، این طرح را تصویب کردند.

مجلس نمایندگان ایالات متحده با طرح بررسی «دارایی کادر رهبری ایران» را با اکثریت آرا تصویب کرد.

رای گیری این طرح که نام کامل آن «شفافیت دارائی کادر رهبری ایران» موسوم به H.R.1638 است، چهارشنبه شب ۲۲ آذر در مجلس نمایندگان آمریکا برگزار شد که با ۲۸۹ رای موافق در مقابل ۱۳۵ رای مخالف تصویب شد.

این طرح در صورت تبدیل به قانون، از مقام‌های وزارت خزانه داری آمریکا خواهد خواست تا جزئیات تازه ای از اموال شخصی کلان آیت الله خامنه ای رهبر ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری، محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران و تنی چند از مقامات دولتی و نظامی ایران منتشر کند.

پیشتر، این قطعنامه در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ و توسط کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا، با ۴۳ رای موافق در مقابل ۱۶ رای مخالف تصویب شد.

بروس پلیکوین تدوین کنندۀ طرح «شفافیت دارائی کادر رهبری ایران» به کمیته امور مالی مجلس نمایندگان گفت: «ما اطلاعاتی در دست داریم دال بر اینکه ۷۰ تا ۸۰ تن از رهبران سیاسی و نظامی ایران یک سوم اقتصاد ایران را کنترل می کنند. آنها ثروتهای هنگفتی جمع آوری کرده اند.»

به گفته بروس پلیکوین، نمایندۀ مجلس نمایندگان، مقامات ایرانی «این ثروت هنگفت را از طرق مختلف بدست آورده اند، مانند سازمانی که از سوی رهبر ایران برای کمک به فقرا تشکیل شده بود و حال به یک امپراطوری تصرف اموال در ایران تبدیل شده است.»

بر اساس این طرح، وزارت خزانه داری آمریکا اطلاعاتی را دربارۀ اموال و دارایی هایی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تحت کنترل رهبر، رئیس جمهوری، تمامی اعضای شورای نگهبان، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزیر اطلاعات، رئیس و نایب رئیس سپاه پاسداران، فرمانده بسیج مستضعفان، فرمانده سپاه قدس، فرمانده کل پلیس و برخی دیگر از مقامات بلندپایه ایران قرار دارند، به زبان های فارسی، انگلیسی، عربی و آذری منتشر خواهد کرد.

اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت خزانه داری آمریکا در عین حال شامل روش های جمع آوری ثروت، پول و اوراق مالی و همچنین نحوه استفاده و بهره برداری از آنها خواهد شد.

نخستین نسخه این لیست کمتر از ۲۷۰ روز پس از تصویب نهایی این لایحه منتشر می شود، و تا دو سال همه ساله انتشار خواهد یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG