لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۶

واکنش روحانی به انتقاد از بودجه نهادهای مذهبی: پول می‌گیرند، پاسخ هم نمی‌دهند


در حالیکه انتقادها از حسن روحانی و دولت او در میان مردم بالا گرفته است، رئیس جمهوری ایران در سخنانی از طرح انتقادات استقبال کرد و به برخی از آنها پاسخ داد.

آقای روحانی روز سه‌شنبه ۲۸ آذر در اجلاس حقوق شهروندی در واکنش به انتقادات از وزارت علوم درباره دانشجویان ستاره‌دار گفت که به وزیر علوم گفته نباید دانشجوی ستاره‌دار نباید وجود داشته باشد.

طی روزهای اخیر این سخن منصور غلامی وزیر علوم که «دیگر در دانشگاهها دانشجوی ستاره‌دار وجود ندارد» موجب انتقاداتی شد. در پی این سخنان، مهدیه گلرو و مجید دری، دو فعال دانشجویی که از تحصیل محروم شده اند، در مقابل وزارت علوم دست به تحصن زدند و از وزیر علوم خواستند که تکلیف محرومیت آنها از تحصیل را روشن کند.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود از انتقادات به بودجه سال ۹۷ استقبال کرد و گفت که از این موضوع خوشحال است.

او گفت: «این حق مردم است مقایسه ‌کنند. می‌گویند فلان دستگاه فرهنگی اینقدر میلیارد تومان بودجه برایش گذاشتید. اعتراض می‌کنند و می‌گویند چرا اینقدر زیاد. یک فهرست بلندبالایی بود از ۱۷ دستگاه مختلف که فقط پول از ما می‌گرفتند، اول سال به آنها پول می‌دادیم، یک روز هم اگر دیر می‌شد، اعتراض می‌کردند که چرا دولت پول ما را نداده و چرا دیر داده است. بعد می‌گوییم این پول را کجا صرف کردید، می‌گفتند به شما ربطی ندارد.»

اشاره حسن روحانی به سازمانها و موسسه‌های مذهبی فرهنگی است که طی روزهای اخیر فهرست بودجه‌های تعلق گرفته به آنها در رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی منتشر شد.

بیشتر این موسسات زیر نظر روحانیون سنتی اداره می‌شود. انتشار بودجه آنها این انتقاد را مطرح کرد که چرا موسسات فرهنگی مذهبی با این بودجه‌ها عملکرد روشنی ندارند. به ویژه اینکه بودجه برخی از این موسسه‌های وابسته به روحانیون سنتی از بودجه وزارت ارشاد بیشتر است.

بخش دیگر انتقادات شهروندان از بودجه به افزایش عوارض خروجی از کشور مربوط بود. عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه سال ۹۷ از سوی دولت سه برابر شده که انتقاد شدید فعالان شبکه‌های مجازی و برخی رسانه‌ها را برانگیخت.

همزمان با این انتقادات، موجی از پیام‌های پشیمانی از رای به حسن روحانی با هشتگ «روحانی_پشیمانم» منتشر شد. در مقابل، طرفداران حسن روحانی نیز موجی با هشتگ «پشیمان نیستم» راه انداختند.

با این حال حسن روحانی در سخنان خود تاکید کرد که به عهد خود با مردم پایبند است و به وعده‌هایش عمل خواهد کرد. او گفت که فشار زیادی برای فیلترینگ فضای مجازی وجود دارد اما فضای ارتباط مردم با جهان، حفظ خواهد شد و وزیر ارتباطات به مردم قول می‌دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.

این سخنان یک روز پس از آن گفته شد که شایعاتی مبنی بر فیلترینگ «تلگرام» در ایران مطرح شد.

نقض حقوق شهروندان و نقض آزادی بیان از طریق فیلترینگ و بستن مطبوعات از انتقاداتی است که نهادهای مدافع حقوق بشر طی سالهای اخیر همواره مطرح کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG