لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۸

نتایج یک نظرسنجی درباره خدمات جنسی در ایران: ۴۰درصد پاسخگویان دست‌کم یک بار مشتری بوده‌اند


خدمات جنسی در ایران (آرشیو)
خدمات جنسی در ایران (آرشیو)

نتایج نظرسنجی «پایگاه داده‌ باز ایران» نشان می‌دهد بیش از ۴٠ درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی «دست‌کم یک بار» در ازای خدمات جنسی پول پرداخته‌اند و ٣٠ درصد از مشتریان این خدمات «افراد متاھل» بوده‌اند.

پایگاه داده‌های باز ایران می‌گوید ٧ درصد از مشتری‌های خدمات جنسی، «افراد ھمجنس» بوده‌اند و ۴ درصد از مشتری‌ها را «زنان» تشکیل می‌دهند.

آمار استفاده از خدمات جنسی روسپی‌ها - مرکز داده‌های باز ایران
آمار استفاده از خدمات جنسی روسپی‌ها - مرکز داده‌های باز ایران

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در سال ۹۳، سن روسپی‌گری در ایران از ۳۰ سال به ۱۵ سال کاهش یافته است. بر اساس گزارش‌ها، روند کاهشی سن کارگران جنسی از آن زمان تاکنون همچنان ادامه دارد و تا ۱۳ سال نیز گزارش شده است.

تحقیقات دانشگاه شهید بهشتی نیز نشان داده که آمار تن‌فروشی بین زنان متأهل بیش از مجردها است و ۱۱ درصد روسپی‌های تهران «با اطلاع همسران» خود به این کار اشتغال دارند.

وب‌سایت اقتصاد ۲۴، فروردین سال گذشته در گزارشی از گردش مالی هنگفت صنعت سکس، با استناد به داده‌های یک سایت «صیغه‌یابی» تعداد زنان متقاضی صیغه شدن در تهران را «حدودا برابر یک درصد جمعیت تهران» اعلام کرده است.

آمار استفاده از خدمات جنسی روسپی‌ها در ایران
آمار استفاده از خدمات جنسی روسپی‌ها در ایران

بنا بر نظرسنجی پایگاه داده‌ باز ایران که از ۲۱ بهمن تا ۲۰ اسفند سال گذشته انجام شده، حدود ۴۳ درصد از ۳۴۰۷ شرکت‌کننده در این نظرسنجی گفته‌اند که «از خدمات جنسی زنان یا مردان دیگر در قبال پرداخت پول استفاده کرده‌اند.»

پایگاه داده‌ باز ایران در توضیح شرکت کنندگان در این نظرسنجی می‌گوید که در این فراخوان «کاربران فضای مجازی» مشارکت کرده‌اند. به گفته این سازمان، «۹۷ درصد از پاسخ‌دهندگان به این فراخوان در مناطق شهری و ۳ درصد باقی در مناطق روستایی ساکن بوده‌اند. پاسخگویان در ۳۱ استان کشور پراکنده بوده‌اند. بیشترین پاسخ‌دهندگان می‌گویند ساکن تهران هستند. کمترین میزان پاسخگویان ساکن استان خراسان جنوبی بوده‌اند. میانگین سنی پاسخگویان ۳۳ سال بوده است. ۸۴ درصد از پاسخگویان مرد و ۱۵ درصد زن بوده‌اند. ۱ درصد دیگر برای اشاره به جنسیت خود از گزینه سایر استفاده کرده‌اند.»

همچنین، در میان افراد متأھل، ۳۰ درصد گفته‌اند که برای دریافت خدمات جنسی پول پرداخته‌اند و مجردها بیشتر از متأهل‌ها از این گونه خدمات استفاده کرده‌اند.

آمار استفاده از خدمات جنسی روسپی‌ها در ایران
آمار استفاده از خدمات جنسی روسپی‌ها در ایران

اما به طور کلی شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی به طور میانگین گفته‌اند سالانه «١٧ بار» در مقابل پرداخت پول خدمات جنسی دریافت کرده‌اند و به طور متوسط «حدود ۴۹۷ هزار تومان برای دریافت هر بار خدمات جنسی زنان یا مردان دیگر» پول پرداخته‌اند.

آمار استفاده از خدمات جنسی روسپی‌ها در ایران
آمار استفاده از خدمات جنسی روسپی‌ها در ایران

بر اساس گزارش‌ها، با گسترش فقر در ایران، میزان تن‌فروشی افزایش یافته و سن اشتغال به روسپی‌گری نیز با کاهش چشمگیر روبه‌رو است.

مدیر یک مرکز کاهش گذری آسیب‌های زنان در اهواز پیش از این گفته است در این مرکز دختر ۱۷ ساله‌ای بوده که تابستان‌‌ها برای این که دو ساعت بتواند با کولر گازی خنک شود «تن‌فروشی» می‌کرد.

با رواج ازدواج کودکان، میزان آسیب‌های اجتماعی و جرایم خانوادگی و جنسی گسترش یافته است.

آتنا دائمی، فعال حقوق بشر، پیش از این در نخستین مصاحبه پس از آزادی از زندان در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا، با شرح تفصیلی وضع زنان زندانی که در پی کودک‌همسری به قتل یا زنا متهم شده‌اند، قوانین ضد زن را عامل اصلی گسترش این نوع جرایم دانسته است.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG