لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

پژوهش جدید: تجاوز و آزار و اذیت جنسی با فشار خون بالا در زنان مرتبط است


عکس تزئینی
عکس تزئینی

بنا بر پژوهش‌های جدید، زنانی که در معرض خشونت‌ها و یا آزار و اذیت جنسی باشند در دراز مدت بیشتر از زنانی که در معرض چنین ضربات جسمی و روحی قرار نگرفته‌اند در معرض خطر ابتلا به فشار خون بالا هستند.

فشار خون بالا یکی از عوامل خطر اصلی بیماری‌های قلبی‌عروقی در افراد است. انجمن قلب آمریکا گزارش می‌دهد که بیماری‌های قلبی‌عروقی بزرگترین قاتل زنان در آمریکا و مسئول یک سوم از مرگ سالانه زنان در کشور هستند.

ربکا لان، دانشجوی پسادکتری رشته اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت عمومی «تی‌اچ چن» دانشگاه هاروارد و نویسنده ارشد این مطالعه، در بیانیه‌ای می‌گوید، آمارها نشان می‌دهد که حدود ۴۴ درصد از زنان تجاوز جنسی و حدود ۸۰ درصد از آنها آزار و اذیت جنسی در محل کار را گزارش داده‌اند. با این حال چنین تجربه‌هایی «به عنوان عاملی که در سلامتی قلب و عروق زنان نقش داشته باشد، شناخته نشده است.»

خانم لان گفت: «یافته‌های ما مبنی بر این که هم تجربه تجاوز جنسی و هم آزار جنسی در محیط کار خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می‌دهد، نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض خشونت‌های جنسی متعدد می‌تواند تاثیرات ترکیبی بالقوه بر سلامت قلبی عروقی دراز مدت زنان داشته باشد.»

نتایج این مطالعه هفته گذشته در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شد.

XS
SM
MD
LG