لینکهای قابل دسترسی

شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۹

اسد: ایران و سوریه در «سنگر واحد» هستند


بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه.
بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران شامگاه شنبه هجدهم تیرماه، در تماس تلفنی با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بر حمایت‌های ایران از سوریه تأکید کرد. اسد هم گفت دو کشور در یک سنگر واحد قرار دارند.

رئیسی در این تماس تلفنی بر لزوم اجرایی شدن توافقات سابق میان دو کشور و مذاکرات صورت گرفته در سفر بشار اسد به تهران اشاره کرد و خواستار اجرای جدی آنها شد.

اشاره رئیس جمهوری ایران به سفر اسد در اردیبهشت امسال به تهران است. او سه هفته پس از آنکه بانک جهانی در گزارشی اعلام کرد اقتصاد سوریه در شرایط دشواری قرار دارد در یک سفر از پیش اعلام نشده به ایران رفت و با علی خامنه‌ای و ابراهیم رئیسی دیدار کرد.

«سوریه رو رها کن فکری به حال ما کن» از جمله شعارهای ثابتی است که معترضان ایرانی در تجمعات خود علیه حکومت سرمی دهند. در کنار اعتراض مردمی به دخالت های ایران در سوریه، ایالات متحده آمریکا به همراه دیگر قدرتمندان بلوک غرب همواره از سوریه و ایران خواسته‌اند که حملات بیرحمانه به مردم سوریه را متوقف کنند.

مرکز اسناد حقوق بشر ایران در بهمن سال گذشته، برای نخستین بار شکایتی علیه حکومت ایران و سپاه پاسداران در ارتباط با نقش جمهوری اسلامی در جنگ داخلی سوریه، به دادگاه جنایی بین‌المللی ارائه و جمهوری اسلامی را به معاونت و ارتکاب «جرایم خاصی علیه بشریت و علیه غیر نظامیان سوری»، «اخراج»، «آزار و شکنجه» و سایر «اعمال غیر انسانی» در سوریه متهم کرد.

XS
SM
MD
LG