لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۲

کرونا در ایران | وعده «واکسیناسیون ۷۰ درصدی» رئیسی و احتمال تصویب و اجرای طرح «قرنطینه هوشمند»


ابراهیم رئیسی در مراسم بازگشایی مدارس وعده‌ای بلندپروازانه داد و گفت که ظرف چند روز هفتاد درصد جامعه در برابر کرونا واکسینه خواهند شد. در همین حال بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت ایران، از احتمال تصویب و اجرای طرح قرنطینه هوشمند خبر داده است.

در حالی که واکسیناسیون در ایران با تاخیر زیاد نسبت به سایر کشورهای جهان، آغاز شده است، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، در مراسم بازگشایی مدارس وعده داد که تا چند روز دیگر، هفتاد درصد جامعه ایران در برابر کرونا واکسینه می‌شوند. او در ادامه از همزمانی حضور دانش آموزان در کلاس درس و ادامه آموزش مجازی سخن گفته است.

این در حالی است که علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا، می‌گوید بازگشایی مدارس تنها با واکسیناسیون دانش آموزان امکان‌پذیر نیست و ایمن‌سازی خانواده و کادر آموزشی از دیگر ملزومات بازگشایی مدارس در ایران است.

بنا بر آمار رسمی، از جمعیت ۸۳ میلیونی ایران تاکنون ۳۴ میلیون نفر دُز اول واکسن کرونا و بیش از ۱۵ میلیون نفر نیز هر دو دُز را دریافت کرده‌اند. برای ایمن‌سازی عمومی باید دست کم هفتاد درصد جمعیت به طور کامل واکسینه شده باشند.

در همین حال بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، از احتمال تصویب و اجرای طرح قرنطینه هوشمند خبر می‌‌دهد. با اجرای این طرح، استفاده از خدمات عمومی در ایران منوط به تزریق واکسن کرونا خواهد بود.

در همین حال عباس اشتری، سرپرست تولید فرآورده های بیولوژیک در موسسه رازی، با انتقاد از واردات واکسن‌های خارجی گفت، متاسفانه سیل خرید واکسن وارداتی، فرصت نمی‌دهد که سیاست‌گذاران اصلا بخواهند به واکسن داخلی توجه کنند.

این انتقاد در حالی بیان می‌شود که کارشناسان معتقدند تعلل مسئولان جمهوری اسلامی در وارد کردن واکسن های معتبر بین المللی و تاکید بر لزوم استفاده از واکسن های داخلی، از دلایل مهم و اصلی افزایش مرگ و میر افراد در همه گیری کرونا در ایران است.

برای نمونه، می‌توان به سرمایه‌گذاری کلان در پروژه تولید واکسن برکت اشاره کرد که به رغم دریافت پول تولید صد و بیست میلیون دز واکسن، تاکنون فقط پنج میلیون دز را تولید کرده است.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۲۸۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۱۱۸ هزار و ۷۹۲ نفر رسید.

XS
SM
MD
LG