لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

کرونا در ایران - احتمال واردات واکسن‌های آمریکایی از بلژیک و آلمان؛ ناکامی در تحقق وعده‌های مربوط به واکسن برکت


وزارت بهداشت ایران‏ از ۳۰ شهریور تا ۳۱ شهریور، ۱۷ هزار و ۴۳۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا را در کشور تأیید کرد.

همچنین بر اساس این آمار، در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸۶ بیمار دیگر جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست دادند و مجموع جان باختگان کووید-۱۹ در ایران به ۱۱۸ هزار و ۱۹۱ نفر رسید.

بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌ معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است.

چندی پیش، روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران ایران، به نقل از استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران نوشت آمار رسمی مرگ ناشی از ابتلا به کرونا را باید هفت برابر کرد. 

حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو که روز گذشته از صدور مجوز واردات واکسن فایزر خبر دا‌ده بود، گفته است که چنان‌چه طرف خارجی به وعده‌اش عمل کند «واردات آنها را خواهیم داشت.»

به گفته آقای محمدی، این واکسن‌ها به عنوان دز یادآور به کادر درمان تزریق خواهند شد‌‌.

مدیرکل امور دارو و مواد سازمان غذا و دارو ایران گفت قرار است این واکسن‌های آمریکایی از کشورهای بلژیک و آلمان تهیه شوند.

واردات واکسن‌های آمریکایی در نوزدهم دی‌ماه سال گذشته توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران ممنوع اعلام شد.

پس از انتقادهای گسترده به این موضوع و بالا رفتن آمار مرگ ناشی از ابتلا به کرونا در ایران در پی عدم واکسیناسیون به موقع و سریع، چند مقام بهداشتی از جمله کیانوش جهانپور، سخنگوی‌ پیشین سازمان غذا و دارو، ادعا کردند که واردات این واکسن‌ها، مشروط بر اینکه «تولید» آمریکا و یا بریتانیا نباشند، منعی ندار‌د.

رسانه‌های نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی نیز تلاش کردند تمرکزها را از ممنوعیت استفاده از واکسن‌های آمریکایی و بریتانیایی به ممنوعیت واردات واکسن از دو‌ کشور آمریکا و بریتانیا معطوف کنند.

چندی پیش، علی تاجرنیا، معاون توسعه منابع و مدیریت سازمان نظام پزشکی ایران، در گفتگو با روزنامه شرق گفت که در آن زمان، «تصمیم بر تولید واکسن برکت بود.»

پایگاه خبری دارو و سلامت فانا با مدیرعامل شرکت دارویی سیناژن که واکسن کرونا «اسپایکوژن» را با مشارکت شرکتی در استرالیا در دست تولید دارد نیز به همین موضوع اشاره کرده است.

هاله حامدی‌فر، مدیرعامل این شرکت، می‌گوید فاز دوم آزمایش‌های بالینی این واکسن در خرداد ماه آغاز شد.

خانم حامدی‌فر گفته است پس از آن درخواست این شرکت برای انجام پیوسته مطالعات فاز دوم و سوم با مخالفت روبرو شد. مدیرعامل شرکت سیناژن می‌گوید با این که آنها تنها دارنده خط تولید دارای تأییدیه اتحادیه اروپا در ایران بودند، پاسخی نمی‌گرفتند تا این که کسی به آنها گفت: «شما قرار نیست اولین باشید.»

  • واکنش ها به عدم تحقق وعده تولید ۵۰ میلیون دز واکسن برکت

واکسنی که به عقیده بسیاری قرار بود «اولین» باشد، واکسن برکت تولید ستاد اجرایی فرمان امام بود که هر چند اولین واکسن داخلی شد که مجوز مصرف اضطراری گرفت، اما در پیشبرد واکسیناسیون عمومی سهم عمده‌ای نداشته است.

با به پایان رسیدن ماه شهریور، محقق نشدن وعده تولید ۵۰ میلیون دز واکسن برکت که محمد مخبر در تیرماه داده بود سوژه کاربران و چهره های سیاسی در فضای مجازی شد.

به گفته حجت نیکی‌ملکی، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی ستاد اجرایی فرمان امام، تاکنون حدود ۶ میلیون دز واکسن برکت از ۱۴ میلیون دز واکسن تولید شده تحویل وزارت بهداشت شده است.

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران ایران نیز چند روز پیش در گزارشی نوشت: «هرچند اخیرا خط ۲ برکت هم وارد مدار تولید شده است عملا بعید است تعداد واکسن‌های تولیدی از مرز ۱۵ میلیون دز عبور کند.»

این خبرگزاری، دلیل تأخیر در تولید واکسن برکت را ابتلای «مهندسان چینی و هندی» خط تولید واکسن و «تحریم‌های آمریکا» عنوان کرد.

  • اظهارات ضد و نقیض در مورد «پایان» پیک پنجم

در حالی که آمار شبانه‌روزی مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایران بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت کاهش پیدا کرده است و در روزهای گذشته، اظهاراتی در مورد پایان موج پنجم از جمله از سوی وزیر بهداشت مطرح شده است، قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت می‌گوید «هنوز از موج پنجم عبور نکرده‌ایم.»

خبرگزاری تسنیم نیز در مورد احتمال آغاز موج ششم کرونا هشدار داده است.

به گزارش این خبرگزاری، موارد ابتلای روزانه در مقایسه با هفته گذشته با رشد۳۶.۷ درصدی همراه بوده است و بار دیگر به مرز ۲۰ هزار مورد ابتلا در روز نزدیک شده است.تسنیم همچنین نوشته است که نرخ بستری در مراکز درمانی ایران رشد ۲۵.۵۱ درصدی داشته است و در هر دقیقه، ۱.۷۹ نفر در مراکز درمانی بستری می‌شوند.

خبرگزاری ایسنا نیز گزارش داده است که در پی این تصور که موج پنجم به پایان رسیده است، سیل مسافران به استان گیلان از احتمال وقوع پیک ششم در این استان خبر می‌دهد.

همچنین رئیس کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونای خراسان رضوی می‌گوید احتمال دارد پیک ششم در اواخر مهر و از شرق ایران آغاز شود.محمود شبستری گفت به‌ دلیل رفت‌وآمدهایی که در شرق ایران به جهت همجواری با کشور افغانستان وجود دارد، خطر پیک ششم کرونا در این مناطق بیشتر است.

  • تأکید ابراهیم رئیسی به آموزش حضوری به رغم ابهامات واکسیناسیون دانش‌آموزان

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران گفته است که آموزش مجازی باید در نهایت، « ۱۵ روز تا یک ماه» ادامه پیدا کند پس از این مدت، آموزش دانش‌آموزان به صورت حضوری و یا ترکیبی از آموزش حضوری و مجازی باشد.

این در حالی است که هنوز ابهامات زیادی در مورد واکسیناسیون دانش‌آموزان وجود دارد.

سیدحیدر محمدی، مدیرکل دارو و مواد سازمان غذا و دارو ایران در یک برنامه رادیویی گفت که آموزش و پرورش تصمیمی برای بازگشایی مدارس اتخاذ نکرده است.آقای محمدی، حضور جمعی دانش‌آموزان در مدارس را پیش از تزریق دو دز واکسن به آنها «بسیار خطرناک» دانست.

همزمان، کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمرایران از واردات ۱۲ میلیون دز واکسن برای دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله خبر داد و گفت این واکسن‌ها در دو محموله در دهه اول مهرماه وارد کشور خواهند شد.


XS
SM
MD
LG