لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۰

ادامه مسمومیت‌های الکلی در ایران؛ فرمانده «ناجا»: «سریالی» نیست


نبود نوشیدنی‌های الکلی استاندارد در ایران جان شهروندان را به خطر می‌اندازد
نبود نوشیدنی‌های الکلی استاندارد در ایران جان شهروندان را به خطر می‌اندازد

در حالی که بر اساس گزارش ها مسمومیت بر اثر مصرف مشروبات الکلی در مناطق مختلف ایران ادامه دارد، فرمانده کل نیروی انتظامی ادعا کرد این مسمومیت‌ها «سریالی نیست» و تولیدکننده‌های مشروبات تقلبی هر جا که مسمومیت گزارش شده، بازداشت شده‌اند.

احمدرضا رادان، فرمانده کل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، ناجا، روز یک‌شنبه ۱۱ تیر به خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران گفت که مسمومیت‌های ناشی از مشروبات تقلبی در ایران «به هیچ عنوان سریالی نیست» و «پلیس این. موضوع را تأیید نمی‌کند.»

او مسئله مسمومیت‌های الکلی را به دو بخش افراد مصرف‌کننده الکل و تولیدکنندگان این الکل‌ها تقسیم کرد و به مصرف‌کنندگان هشدار داد که «بدانند خطراتی متوجه آنها است.»

رادان همچنین با اشاره به شناسایی و بازداشت «تولیدکنندگان مشروبات فاسد» در هر شهری که مسمومیت‌های الکلی گزارش شده، گفت در یک ماه گذشته «بیش از ۳۲ نفر» کشته شده‌اند.

در روزهای گذشته دست‌کم در سردشت هفت نفر، قزوین دو نفر، بهارستان دو نفر، مازندران سه نفر، رباط کریم شش نفر، و کرج ۱۲ نفر در پی مصرف «مشروبات الکلی تقلبی مسموم» جان باخته‌اند.

سونامی مسمومیت بر اثر مصرف مشروبات الکلی سمی از ۲۴ خرداد و از کرج شروع شد بعد از فراگیری بخش‌های وسیعی از ایران ششم تیر به پایتخت رسید.

علاوه بر کشته شدن شماری از شهروندان، عده‌ای دیگر دچار مرگ مغزی و کاهش شدید سطح هوشیاری شده‌اند، کار برخی به دیالیز کشیده شده و چند تن نیز نابینا شده‌اند.

اشرف مزینی، استاد سم‌شناس، به صدای آمریکا می‌گوید امکان تشخیص مشروبات الکلی تقلبی خیلی آسان نیست، به‌ویژه وقتی که در این نوع مشروبات اتانول و متانول با هم مخلوط شده باشد.

کاظم علمداری، جامعه‌شناس نیز در گفت‌وگو با صدای آمریکا مسبب تولید مشروبات الکلی مسموم و مرگ شهروندان بر اثر نوشیدن آنها را «بدون شک جمهوری اسلامی» معرفی کرده است، «چرا که ممنوعیت استفاده از مشروبات استاندارد باعث شده مردم به سمت الکل‌های تقلبی و دست‌ساز روی بیاورند که همین امر باعث ایجاد خطر برای مردم شده است.»

XS
SM
MD
LG