لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۲

سوال از احمدی نژاد زیر سایه نتایج انتخابات مجلس


سوال از احمدی نژاد زیر سایه نتایج انتخابات مجلس
سوال از احمدی نژاد زیر سایه نتایج انتخابات مجلس

محمود احمدی نژاد روز چهارشنبه ۲۴ اسفند، برای پاسخ به سوال نمایندگان باید در مجلس شورای اسلامی حاضر شود. طرح سوال از رییس جمهوری ایران در حالی به مرحله نهایی رسیده که با انتخابات روز جمعه، مشخص شده اکثریت امضا کنندگان این طرح ، به مجلس دوره بعد راه نیافته اند.

شش ماه است که نمایندگان منتقد دولت سعی دارند محمود احمدی نژاد را برای پاسخ به سوالات شان به مجلس بکشند اما هنوز نتوانسته اند. او در این مدت، دوبار به مجلس آمد: اول، برای دفاع از وزیر اقتصادش و دوم، برای ارایه لایحه بودجه؛ آن هم با تاخیر.

محمود احمدی نژاد تا کنون واکنشی به طرح سوال از خود نشان نداده اما میرتاج الدینی ، معاون پارلمانی او می گوید ، احمدی نژاد مشکلی برای پاسخگویی ندارد .برخی از نزدیکانش مانند علی اکبر جوانفکر، هم برای مخالفان خط و نشان کشیده اند. در هفته های اخیر چندباری روزنامه ایران وابسته به دولت از افشاگری علیه منتقدان دولت نوشته و حتی برخی سایت های وابسته به دولت مطالبی علیه احمد توکلی و علیرضا زاکانی منتشر کردند.

طرح سوال از رییس جمهوری بعد از اختلاف محمود احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای بر سر عزل حیدر مصلحی شکل گرفت.

بنظر می رسد نظر آیت الله خامنه ای برای تعیین تکلیف طرح سوال از احمدی نژاد مهم باشد. بخصوص حالا که از دو تاریخ ۲۱ و ۲۴ اسفند برای حضور او در مجلس نام می برند.

تحلیلگران می گویند تا آیت الله خامنه ای نخواهد، طرح سوال پیش نمی رود اما علی مطهری نماینده منتقد دولت می گوید رهبر جمهوری اسلامی در این مورد نظری ندارد.

با برگزاری انتخابات دوره جدید مجلس ، ترکیب نمایندگان جدید نشان می دهد از ۷۹ نماینده امضا کننده طرح سوال از احمدی نژاد ، ۳۱ نماینده برای دوره بعد انتخاب نشده اند و ۲۷ نفر هم که اصلا نامزد نشدند. ده نماینده هم به دور دوم رفته اند و هنوز معلوم نیست انتخاب شوند یا خیر.

امروز روزنامه ایران متعلق به دولت، رای نیاوردن نمایندگان سوال کننده از رییس جمهوری را پاسخ منفی مردم به این طرح تعبیر کرده. با اینحال، روزنامه ایران پاسخ نداده چرا پروین احمدی نژاد، خواهر رییس جمهوری اسلامی در زادگاه خود رای لازم را کسب نکرده است.

نمایندگان منتقد دولت همچنان از او انتقاد می کنند بخصوص که احمد توکلی ، احمدی نژاد را قهرمان قانون شکنی نامید و علی مطهری حتی از ضرورت استیضاح او گفت.

طرح سوال از رییس جمهوری ، بار حقوقی برای او ندارد اما نمایندگان مجلس امروز طرحی را به مجلس فرستادند که می تواند حتی به عزل رییس جمهوری بدون برگزاری جلسه عدم کفایت در مجلس منجر شود.

دولت احمدی نژاد ۶ میلیارد دلار از درآمد نفتی را به خزانه واریز نکرده است. امروز با تصویب نمایندگان ، تخلف مالي دولت به قوه قضاييه ارجاع شد. که این پرونده باید در دیوانعالی کشور بررسی شود.

قانون اساسی جمهوری اسلامی می گوید ، اگر قوه قضاییه رییس جمهوری را مجرم بداند، رهبر جمهوری اسلامی این اختیار را خواهد داشت تا «با در نظر گرفتن مصالح کشور» رییس جمهوری را عزل کند.

XS
SM
MD
LG