لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۴

«روش عجیب» دولت احمدی نژاد برای تامین بودجه هدفمندی یارانه ها


«روش عجیب» دولت احمدی نژاد برای تامین بودجه هدفمندی یارانه ها
«روش عجیب» دولت احمدی نژاد برای تامین بودجه هدفمندی یارانه ها

دو روز بعد از شکایت مجلس شورای اسلامی از دولت محمود احمدی نژاد، بخاطر تخلف چهار میلیارد دلاری، خبرگزاری مهر اعلام کرده دولت با «روشی عجیب»، سعی کرده بودجه لازم را برای پرداخت یارانه ها تامین کند.

یک ماه است که دولت سعی دارد بودجه یارانه ها را برای پرداخت مستقیم پول به مردم تامین کند.

مجلس تا ۱۲ اسفند اجازه این کار را به دولت نداد چون پرداخت پول، آنهم شب انتخابات، می توانست کفه ترازو را به نفع نامزدهای نزدیک به احمدی نژاد سنگین تر کند. قبل از این ، محمود احمدی نژاد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، به پرداخت معوقه ها و پول نقد به مردم اقدام کرد که مورد اعتراض سایر نامزدها قرار گرفت. به عقیده مخالفان، اینکار خرید رای تلقی می شد با اینحال، شورای نگهبان این اعتراض را نپذیرفت.

امروز خبرگزاری مهر گزارش داد که دولت برای تامین اعتبار اسفند یارانه ها برای پرداخت به مردم ، به روشی جدید دست زده است. بطور ناگهانی از هفت بانک کشور خواسته شده مابه التفاوت ارزهایی که تاکنون به آنها داده شده را به دولت پرداخت کنند. سایت مشرق وابسته به اصولگرایان، این روش دولت را «عجیب» دانسته است.

دولت ارز دولتی به بانک ها می دهد که معمولا برای هر دلار ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان است. اکنون که بانک ها آن دلار ها را تا ۱۸۰۰ تومان هم فروخته اند، دولت می گوید این مابه التفاوت را برگردانید.

هفت بانک این مابه التفاوت را پرداخته اند که مجموع آن نزدیک به سه هزار میلیارد تومان شده است. رقمی شبیه اختلاس سه هزار میلیارد تومانی که دولت به ارتباط با آن متهم است.

مخالفان آقای احمدی نژاد او را به قانون شکنی متهم می کنند. احمد توکلی یک ماه پیش گفت که او «قهرمان قانون شکنی» است. روش اخیر دولت برای تامین بودجه برای پرداخت پول به مردم در قالب هدفمندی یارانه ها، دور زدن مجلس تلقی شده است.

با اینکه محمود احمدی نژاد اتهام فساد در دولت خود را رد می کند اما محمد رضا رحیمی ، معاون اول رییس جمهوری ایران ، تاکنون بارها از سوی منتقدان دولت در مجلس به اتهام فساد مالی متهم شده اما خود او این اتهام را رد می کند.

سایت خبری تابناک امروز خبرداد که رضا مقدسی، مدیر عامل خبرگزاری مهر با شکایت معاون اول احمدی نژاد ، ساعاتی بازداشت شد.

به نظر می رسد انتشار خبری درباره اتهامات مالی محمدرضا رحیمی ، دلیل این شکایت بوده است.

با اینکه آقای رحیمی پرونده ای در قوه قضاییه دارد اما هنوز مقام های قضایی تمایلی به اعلام رسمی اتهامات او ندارند. قوه قضاییه جمهوری اسلامی، ابتدای اسفند، محاکمه عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی را اغاز کرد اما مخالفان دولت می گویند متهمان اصلی این پرونده که برخی شان از نزدیکان دولت هستند، غایب اند.

آیت الله خامنه ای پیش از این با اعلام اینکه به همه تخلفات رسیدگی می شود، از رسانه ها خواسته بود موضوع اختلاس را کش ندهند.

XS
SM
MD
LG