لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

پیشنهاد تشکیل شعبه ای ویژه برای بررسی تخلفات دولت احمدی نژاد


پیشنهاد تشکیل شعبه ای ویژه برای بررسی تخلفات دولت احمدی نژاد
پیشنهاد تشکیل شعبه ای ویژه برای بررسی تخلفات دولت احمدی نژاد

محمد دهقان از اعضای هیات رییسه مجلس شورای اسلامی به قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد داده است با تشکیل یک شعبه ویژه ، تخلفات دولت احمدی نژاد را بررسی کند.

این عضو هیات رییسه ، روز گذشته به خبرگزاری مهر گفت هیچ اطلاعی از شکایت های مجلس از دولت نیست.

آقای دهقان اضافه کرد:«باید شعبه خاصی در قوه قضائیه مامور رسیدگی به پرونده های ارجاعی از مجلس شود تا پرونده هایی که از سوی قوه مقننه برای رسیدگی به قوه قضائیه فرستاده می شود بدون پیگیری باقی نمانده و در پیچ و خم انتخاب شعب و مسائل پیچیده دستگاه قضایی گم نشود.»

تاکنون مجلس چندین گزارش از تخلفات دولت برای قوه قضاییه ارسال کرده که هنوز قوه قضاییه درباره روند رسیدگی به این شکایت ها اطلاع رسانی نکرده است. شکایت های مجلس درباره تخلفات دولت در اجرای قوانین است.

در قوانین ایران شکایت مجلس از دولت و شخص رییس جمهوری پیش بینی شده است. دیوانعالی قوه قضاییه وظیفه بررسی تخلفات رییس دولت را دارد و اگر او مجرم تشخیص داده شود، رهبر جمهوری اسلامی اختیار دارد او را عزل کند. روش دیگر عزل رییس جمهوری، رای عدم کفایت است که توسط دو سوم نمایندگان مجلس علیه رییس جمهوری اعمال می شود.

در ماه های اخیر، اصولگرایان نزدیک به آیت الله خامنه ای ، از دولت بی پروا انتقاد می کنند اما برخی ناظران سیاسی می گویند هنوز رهبر جمهوری اسلامی قصد برکناری رییس جمهوری را ندارد.

از عمر مجلس فعلی سه ماه مانده و آرایش مجلس بعد نشان می دهد آن مجلس هم تابع دستورات رهبر جمهوری اسلامی خواهد بود.

اگر اتفاق خاصی همچون عزل رییس جمهوری نیافتد، انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG