لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

روز امتحان؛ احمدی نژاد به ایستگاه مجلس رسید


روز امتحان؛ احمدی نژاد به ایستگاه مجلس رسید
روز امتحان؛ احمدی نژاد به ایستگاه مجلس رسید

تا ساعاتی دیگر، طرح سوال نمایندگان از محمود احمدی نژاد در مجلس ایران اجرا می شود. با اینکه تا عصر امروز ابهام درباره حضور رییس جمهوری ایران وجود داشت، اما غروب امروز به وقت ایران، محسن کوهکن، عضو هیات رییسه مجلس تایید کرد که روز چهارشنبه، رییس دولت برای پاسخ به نمایندگان در مجلس حضور خواهد داشت.

قبل از این روز چهارشنبه برای حضور رییس جمهوری ایران تعیین شده بود تا در مجلس حاضر شود اما ابتدای این هفته، ابهام در مورد حضور او از سوی رسانه های دولتی مطرح شد. اوج این ابهام، امروز رقم زده شد که برخی رسانه های دولتی همچون روزنامه ایران اعلام کردند با انصراف ۱۱ نماینده امضا کننده طرح سوال، اجرای آن متوقف شده اما ساعاتی بعد، سخنگوی طراحان سوال از رییس جمهوری خبر انصراف نمایندگان را تکذیب کرد.

طرح سوال از رییس جمهوری، با علنی شدن اختلاف محمود احمدی نژاد با آیت الله خامنه ای بعد از عزل وزیر اطلاعات، آغاز شد. در ماه های گذشته بارها نمایندگان مجلس سعی کردند این طرح را به پیش ببرند اما هر با عوامل خارج از مجلس مانع شد.

براساس قوانین جمهوری اسلامی، بعد از امضای طرح سوال از رییس جمهوری توسط یک چهارم نمایندگان مجلس، هیات رییسه سوال یا سوالات را به کمیسیون های مجلس ارسال می کند تا با حضور رییس جمهور یا نمایندگان او، ابهام و سوالات پاسخ داده شود. اگر یک هفته بعد از این مهلت، نمایندگان سوال کننده از پاسخ قانع نشوند، هیات رییسه، ظرف یک ماه رییس جمهوری را برای پاسخ به سوالات نمایندگان به مجلس فرامی خواند.

در روز طرح سوال، سوال کنندگان پانزده دقیقه وقت دارند و رییس جمهوری در یکساعت، پاسخ آنها را می دهد.

آخرین تلاش ها

از روز شنبه رسانه های دولتی تلاش بیشتری دارند تا مانع اجرای طرح سوال از رییس جمهوری شوند. برخی چهره های سیاسی نزدیک به دولت عنوان کرده اند طرح سوال در چنین شرایطی مناسب نیست. این انتقاد با واکنش سخنگوی طراحان سوال از رییس جمهوری روبرو شد.

مصطفی رضا حسینی گفت:«یک بار خواستیم از احمدی نژاد سئوال کنیم، گفتند از لبنان برگشته، بار دیگر گفتند به هدفمندی یارانه ها آسیب می رسد، یکبار گفتند بگذارید ناوهای آمریکایی بیرون بروند، امروز هم می گوید بعد از انتخابات است. بعد از این هم می گوین دسال جدید است، بودجه آمده، انتخابات شورا در راه است.»

بعد از این فعل و انفعال بود که هفت نماینده مجلس، همگی از منتقدان دولت نامه نوشتند که بجای سوال از رییس جمهوری، احمدی نژاد به مجلس بیاید و مشکلات واقعی مردم را با نمایندگان در میان بگذارد. پیشنهادی که از سوی سایر سوال کنندگان چندان مورد استقبال قرار نگرفت. این نامه را حسین فدایی، احمد توکلی، الیاس نادران، علیرضا زاکانی، حسین نجابت، پرویز سروری و زهره الهیان امضا کردند.

روز دوشنبه هم، سایت اعتدال نوشت اکنون که سوال از رییس جمهوری قطعی شده، نمایندگان نزدیک به دولت قصد دارند ابستراکسیون کنند.

آبستراکسیون خروج نمایندگان منتقد از جلسه مجلس است تا به این ترتیب مجلس به دلیل عدم حد نصاب از رسمیت بیفتد. سایت اعتدال، این اقدام نمایندگان نزدیک به دولت را «کلک جدید اهالی دولت» نامید.

امروز هم رسانه های دولتی خبر دادند که ده نماینده سوال کننده امضای خود را پس گرفته اند اما ساعاتی بعد ابتدا طراحان سؤال از رئیس جمهور، پس گرفتن امضاها را تکذیب کردند و بعد محسن کوهکن از هیات رییسه مجلس اعلام کرد که روز چهارشنبه احمدی نژاد در مجلس حضور خواهد داشت.

کفه سنگین سوال کنندگان

سوال از احمدی نژاد بعد از فاش شدن اختلاف رییس دولت با رهبر جمهوری اسلامی به جریان افتاد اما به نظر می رسد تا آیت الله خامنه ای موافقت نکند، این طرح اجرا نشود.

دو دیدگاه متفاوت بر جلسه روز چهارشنبه سایه افکنده است:

دیدگاه اول می گوید محمود احمدی نژاد در ماه های اخیر تضعیف شده و حامیان رهبر جمهوری اسلامی از جمله هفت نماینده امضا کننده نامه روز یکشنبه، سعی دارند با هماهنگی دفتر آیت الله خامنه ای جلسه روز چهارشنبه را مدیریت کنند.

دیدگاه دوم چندان احمدی نژاد را در موضع ضعف نمی داند بخصوص که در انتخابات ۱۲ اسفند، در کنار رقابت اصولگرایان سنتی، برخی افراد با عنوان مستقل وارد مجلس شده اند که بنظر می رسد برخی از آنها با محمود احمدی نژاد هماهنگ باشند. با چنین نگرشی، نمایندگان می گویند باید هر چه زودتر با محمود احمدی نژاد اتمام حجت کرد.

این را احمد توکلی، نماینده مجلس در گفتگو با روزنامه اعتماد امروز گفته است. وی تاکید کرد «اگر خطاهای احمدی نژاد کاهش پيدا نکند، برکناری اش حتمی است.»

با نزدیک شدن به زمان سوال از رییس جمهوری، اصولگرایان بیشتری به جمع حامیان طرح سوال پیوسته اند از جمله امروز محمدرضا باهنر، نایب رییس مجلس در سرمقاله تهران امروز به احمدی نژاد هشدار داد که در مجلس «فرافکنی نکند».

غیر از این محافظه کارانی چون اسدالله بادامچیان هم از طرح سوال از احمدی نژاد حمایت کرده اند.

مدتهاست که حامیان احمدی نژاد هشدار می دهند اگر احمدی نژاد به مجلس بیاید افشاگری می کند اما بعضی ها چندان تهدید او را جدی نگرفته اند. احمد توکلی، نماینده منتقد دولت امروز به روزنامه اعتماد گفته از افشاگری احتمالی رییس جمهوری وحشتی ندارد.

تا فردا باید ماند و دید، آیا احمدی نژاد رویه افشاگری اش را که حتی در مناظره های انتخاباتی بکار گرفت، استفاده می کند یا طرفین در سکوت، طرح سوال را دنبال می کنند تا نه سیخ بسوزد و نه کباب.

XS
SM
MD
LG