لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۲

مجلس «قانع» نشد، احمدی نژاد «احضار» می شود


سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی می گوید، طراحان سوال از رییس جمهوری ایران، از پاسخ های نمایندگان محمود احمدی نژاد قانع نشده اند. براین اساس، از هفته آینده طرح سوال از رییس جمهوری بار دیگر مطرح می شود تا رییس دولت در یک ماه آینده برای پاسخ به سوالات نمایندگان در مجلس حاضر شود.

سایت خبری «فرارو»، با اعلام نارضایتی مجلس از پاسخ های نمایندگان رییس دولت، خبر داده که محمود احمدی نژاد«در یک قدمی احضار» به مجلس قرار دارد.

کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران از دیدار سوال کنندگان با نمایندگان محمود احمدی نژاد خبر داد و مصطفی رضا حسینی سخنگوی امضاکنندگان سؤال از رئیس جمهور گفت:«اعضای کمیسیون های سوال کننده از رییس جمهوری از پاسخ نمایندگان محمود احمدی نژاد قانع نشده اند.»

هفته پیش قرار بود محمود احمدی نژاد و نمایندگانش در کمیسیون های تخصصی برای پاسخ به سوالات نمایندگان حاضر شوند که رییس جمهوری ایران با سفر به آمریکای جنوبی، از حضور در مجلس خودداری کرد.

بجای رییس دولت، محمدرضا ميرتاج الديني معاون امور مجلس رييس جمهوري ، عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر کار و امور اجتماعی و فاطمه بداغي معاون حقوقي رييس جمهوری در مجلس حاضر شدند.

نمایندگان امضا کننده طرح سوال از رییس جمهوری، ده سوال مطرح کرده اند که اینک مشخص شده، پاسخ های نمایندگان رییس جمهوری برای مجلس قانع کننده نبوده است و این یعنی ، بزودی محمود احمدی نژاد باید در مجلس حاضر شود.

طرحی با شاید ها

براساس آیین نامه مجلس بعد از طرح سوال از سوی یک چهارم نمایندگان ، هیات رییسه آن را در اختیار کمیسیون های تخصصی مجلس قرار می دهد تا بین سوال کنندگان با رییس جمهوری و نمایندگان او، جلسه برگزار کنند. چنانچه نمایندگان سوال کننده، قانع نشوند، طرح سوال از رییس جمهوری در صحن علنی مطرح می شود و رییس جمهوری یکساعت فرصت دفاع خواهد داشت.

احسان مهرابی ، روزنامه نگار مقیم ترکیه پیش بینی اجرای طرح سوال از رییس جمهوری ایران را سخت می داند. او گفت:«مشکل این است که انتخابات مجلس پیشروست و دولت هم در هفته های آینده باید لایحه بودجه را ارایه دهد. همین دو مساله یعنی اینکه مجلس نمی تواند طرح سوال از رییس جمهوری را در دستور کارش قرار بدهد.»

احسان مهرابی: احمدی نژاد از حضور در مجلس استقبال می کند
احسان مهرابی: احمدی نژاد از حضور در مجلس استقبال می کند

به عقیده آقای مهرابی، هماهنگی بین نمایندگان سوال کننده هم کاری زمان بر است:«تعداد سوال کنندگان حدود هشتاد نفر هستند و طبیعی است که جمع کردن آنها در یک جلسه برای هماهنگی آنها سخت باشد. بعید نیست که سوال از رییس جمهوری مشمول مرور زمان بشود و کلا سوال به فراموشی سپرده شود.»

با اینکه تقریبا طرح سوال از رییس جمهوری به آخرین مرحله نزدیک شده ، اما مهرابی، عوامل دیگری را بر آینده طرح سوال از رییس جمهوری موثر می بیند:«طرح این سوال همچنان تابع معادلات کلان کشور است. سوال کنندگان در نهایت باید تصمیم خودشان برای سوال از رییس جمهوری را با مراجع دیگر هماهنگ کنند و ممکن است در آخرین روز یا آخرین لحظه، آن مراجع صلاح ندانند که چنین سوالی مطرح شود و به این ترتیب، این طرح از دستور خارج می شود.»

بی محلی های افشاگر

تلاش نمایندگان برای سوال از محمود احمدی نژاد ، بعد از افزایش اختلاف رهبر جمهوری اسلامی و رییس جمهوری از تابستان گذشته شروع شد.

سوال از رییس جمهوری، عواقب حقوقی مانند استیضاح و برکناری ندارد اما این اولین بار است که رییس جمهوری برای پاسخ به نمایندگان ، به مجلس احضار می شود. احضاری که ظاهرا از سوی رییس دولت جدی گرفته نشده است.

احسان مهرابی، روزنامه نگار معتقد است رییس جمهوری چندان هراسی از این دعوت به پاسخگویی ندارد:«من فکر نمی کنم با توجه به تهدید هایی که احمدی نژاد علیه مخالفان کرده، او دغدغه ای درباره طرح سوال از رییس جمهوری داشته باشد. منش احمدی نژاد طوری بود که قبلا خود را مستحضر به حمایت آقای خامنه ای می دید و کلا مجلس را چندان به حساب نمی آورد. حتی صراحتا هم اعلام کرد که قوه مجری قوه برتر است نه مجلس.»

وی افزود:«آقای احمدی نژاد با توجه به بلاغت و فصاحتی که نزد خودش می بینید و به اصطلاح افشاگریهایش در دقیقه آخر ابایی ندارد که در صحن مجلس حاضر شود. آقای احمدی نژاد فکر می کند با روش تهاجمی که دارد، می تواند بجای اینکه در مجلس از خود دفاع کند، به نمایندگان حمله کند یعنی درباره نمایندگان منتقد یا سوال کننده، و حتی نهاد مجلس به تعبیر خودش افشاگری کند.»

محمود احمدی نژاد دولت خود را قانومند و پاک ترین دولت در تاریخ جمهوری اسلامی می داند در حالیکه منتقدان او را به بی توجهی به قوانین و دولت اش را به فساد مالی متهم می کنند.

XS
SM
MD
LG