لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۸

احمدی نژاد به کمیسیون امنیت ملی مجلس فراخوانده شد


Halloween – страшилки для взрослых
Halloween – страшилки для взрослых

کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، محمود احمدی نژاد را به مجلس فراخوانده است. این فراخوان در رابطه با طرح سوال نمایندگان از رییس جمهوری برای روز سه شنبه اعلام شده در حالیکه محمود احمدی نژاد از روز یکشنبه سفر دوره ای به آمریکای لاتین را آغاز می کند.

این هفته شش کمیسیون عمران، اقتصادی، فرهنگی، امنیت ملی و سیاست خارجی، برنامه و بودجه، اصل ۹۰ طرح سوال از رییس جمهوری ایران را بررسی می کنند.

با اینکه اکثر کمیسیونها ، «نماینده رییس جمهوری» را برای پاسخ در این مرحله فراخوانده اند اما کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی می گوید «به دلیل اهمیت سوالات»، شخص رییس محمود احمدی نژاد برای پاسخ به سوالات باید در این کمیسیون حضور یابد. آنها روز سه شنبه را برای حضور احمدی نژاد در نظر گرفته اند.

با اینکه خبرگزاری دولتی ایرنا اعلام کرده رییس جمهوری در این جلسه حاضر می شود اما قبل از این اعلام شده بود که محمود احمدی نژاد از روز یکشنبه سفر دوره ای به آمریکا لاتین را آغاز می کند.

فراخوان احمدی نژاد به کمیسیون امنیت ملی مجلس، در راستای طرح سوال از رییس جمهوری است که دو هفته پیش از سوی ۷۹ نماینده مجلس ارایه شد.

براساس آیین نامه مجلس، یک چهارم نمایندگان می توانند درباره وظایف رییس جمهوری از او سوال کنند. بعد از دریافت سوالات، هیات رییسه مجلس آن را در اختیار کمیسیون های تخصصی مجلس قرار می دهد تا بین سوال کنندگان با رییس جمهوری و نمایندگان او، جلسه برگزار کند. چنانچه نمایندگان سوال کننده، قانع نشوند، طرح سوال از رییس جمهوری در صحن علنی مطرح می شود و رییس جمهوری یکساعت فرصت دفاع خواهد داشت.

طرح سوال از رییس جمهوری ، عواقب حقوقی برای او ندارد اما تا همین حد هم با مقاومت دولت روبرو شده بخصوص که برای اولین بار، رییس جمهوری برای پاسخ به سوال نمایندگان به مجلس فراخوانده می شود.

برخی از نمایندگان اصرار دارند که دولت به قوانین مصوب مجلس بی توجه است و حتی علی مطهری، دولت را به رفتار استبدادی متهم کرده. آقای احمدی نژاد صراحتا بیان کرده برخی مصوبات مجلس را اجرا نمی کند وبه همین دلیل برخی از نمایندگان از او شکایت کرده اند که هنوز این شکایت ها به نتیجه ای نرسیده است. همچنین نهادهای ناظر در قوه قضاییه از جمله سازمان بازرسی، از تخلفات دولت خبر داده که از سرنوشت رسیدگی به این تخلفات هم خبری نیست.

در یکسال اخیر و بعد از اصرار احمدی نژاد بر عزل وزیر اطلاعات به رغم مخالفت رهبر جمهوری اسلامی، اختلاف دولت و مجلس افزایش یافته است. با اینکه مجلس توان عزل وزرا و حتی رییس جمهوری را دارد اما برخی تحلیلگران می گویند مجلس برای هر برخوردی با دولت، از نظرات آیت الله خامنه ای تبعیت می کند و اراده مستقلی در اینباره ندارد.

XS
SM
MD
LG