لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۴

گام های نهایی طرح سوال از احمدی نژاد؛ زمزمه طرح عدم کفایت


گام های نهایی طرح سوال از احمدی نژاد؛ زمزمه طرح عدم کفایت
گام های نهایی طرح سوال از احمدی نژاد؛ زمزمه طرح عدم کفایت

بعد از پایان جلسه امروز مجلس، طراحان سوال از محمود احمدی نژاد اعلام کردند از پاسخ های نمایندگان محمود احمدی نژاد که به مجلس رفته بودند قانع نشده اند. برخی پیش بینی ها حاکی از آن است که در میانه اسفندماه، رییس جمهوری اسلامی به مجلس احضار خواهد شد.

هنوز محمود احمدی نژاد بعد از ارایه بودجه سال آینده از مجلس خارج نشده، نمایندگان منتقد دولت اعلام کرده اند از پاسخ نمایندگان دولت قانع نشده اند و این یعنی، رییس دولت تا ماه آینده باید برای پاسخ به سوالات نمایندگان در مجلس حاضر شود.

طرح سوال از رییس جمهوری را حدود هشتاد نماینده مجلس امضا کرده اند و پیش از این به شش کمیسیون تخصصی مجلس ارسال شد.

رییس جمهوری و نمایندگان او فرصت داشتند در این مدت نمایندگان را قانع کنند. برغم اینکه برخی کمیسیون ها از جمله امنیت ملی ، شخص محمود احمدی نژاد را برای پاسخ احضار کردند اما رییس جمهوری ایران از حضور در این کمیسیون خودداری کرد و بجای آن نمایندگانش را به جلسات کمیسیون ها فرستاد.

پنج کمیسیون در هفته گذشته و کمیسیون اقتصادی امروز جلسه با نمایندگان رییس جمهوری برگزار کردند .

حالا ، مصطفی رضا حسینی، سخنگوی طراحان سوال از رییس جمهوری اعلام کرد که پاسخ های دولتی ها قانع کننده نبود و طرح سوال باید با احضار رییس دولت برگزار شود.

هیات رییسه مجلس هفته آینده روز دقیق حضور محمود احمدی نژاد را تعیین می کند.

عبدالجبار کرمی از نمایندگان منتقدان دولت که برای انتخابات بعدی مجلس رد صلاحیت شده، پیش بینی کرده که جلسه سوال از رییس جمهوری ۱۴ اسفند باشد. دو روز بعد از انتخابات آینده مجلس.

سایت دیگربان که اخبار محافظه کاران ایران را زیر نظر دارد،یادآوری کرده که ۱۴ اسفند با نام ابوالحسن بنی صدر، نخستین رییس جمهوری ایران پیوند خورده است. او اولین و تنها رییس جمهوری بود که از کار خود برکنار شد و برخی ۱۴ اسفند و سخنرانی او در دانشگاه تهران را از جمله سرفصل های عزل او در خرداد ۱۳۶۰ می دانند.

بعد از اختلاف نظر محمود احمدی نژاد و رهبر جمهوری اسلامی، برخی حامیان تند روی رهبر جمهوری اسلامی ، او را بنی صدر دوم خطاب می کنند.

۳۰ سال پیش، با افزایش اختلافات ابوالحسن بنی صدر و روحانیون ؛ در نهایت او با رای عدم کفایت مجلس، عزل شد.

طرح سوال از رییس جمهوری عواقب حقوقی برای محمود احمدی نژاد ندارد اما برخی معتقدند اجرای آن می تواند رییس دولت را به دردسرهای جدیدی بیاندازد. بخصوص که در روزهای اخیر، برخی نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی ، صراحتا از طرح عدم کفایت رییس دولت می گویند.

این هفته ابتدا سایت الف متعلق به احمد توکلی، نماینده مجلس بحث عدم کفایت رییس جمهوری را پیش کشید و امروز حسن غفوری فرد، از فراکسیون اصولگرایان مجلس هم صراحتا گفته بررسی عدم کفایت سیاسی ، اهرم مقابله با قانون گریزی دولت است.

XS
SM
MD
LG