لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۶

غیبت دولت، جلسه مجلس برای بررسی وضع ارز را تعطیل کرد


غیبت دولت، جلسه مجلس برای بررسی وضع ارز را تعطیل کرد
غیبت دولت، جلسه مجلس برای بررسی وضع ارز را تعطیل کرد

برای دومین بار در این ماه، مقام های دولت محمود احمدی نژاد از حضور در مجلس برای بررسی بازار سکه و ارز خودداری کردند. عدم حضور وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی همزمان با واکنش دولت به گرانی دلار و سکه شده است. رییس جمهوری ایران، منتقدان و رسانه ها را عامل گرانی می داند درحالیکه منتقدان او می گویند سیاست های دولت وضع را چنین کرده است.

قرار بود ساعت ۹ صبح امروز جلسه بین مجلس و دولت برگزار شود اما تیم اقتصادی دولت شامل وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی بدون اطلاع قبلی در جلسه حاضر نشدند و رییس مجلس و روسای برخی کمیسیون های مجلس جلسه را لغو کردند.

از یک ماه پیش بازار دلار و سکه دستخوش گرانی شد بطوریکه قیمت هر دلار تا دو هزار تومان و سکه به حدود یک میلیون تومان رسید.

دولت بعد از یک ماه سکوت، از پنجشنبه موضع گیری درباره گرانیهای بازار سکه و ارز را شروع کرد که اوج آن اظهارات دیروز محمود احمدی نژاد بود.

رییس جمهوری ایران گفت «رسانه ها و مخالفان دولت، عامل گرانی دلار و سکه هستند».

بعد از اظهارات دیروز محمود احمدی نژاد، امروز سایت دیگربان در گزارشی، به نقل از وبلاگ های تیم احمدی نژاد، نوشته سپاه پاسداران در آشفتگی بازار سکه و ارز نقش دارد.

اکنون رسانه های اصولگرا و حامی دولت هم به این ادعاهای دولت معترض شده اند. سایت مشرق نوشت «همه متهم شدند جز تیم اقتصادی دولت!»

با افزایش گرانی بازار ارز و سکه، منتقدان اصرار دارند که سیاست های اقتصادی دولت عامل این وضعیت است.

اواسط دیماه هم تیم اقتصادی دولت به بهانه سفررییس جمهوری به آمریکای جنوبی از حضور در مجلس، خودداری کرد.

آخرین حضور مقام های اقتصادی دولت در مجلس با استقبال سرد نمایندگان روبرو شد.

در نشست آذرماه دولت و مجلس درباره اثرات تحریمها، پاسخ دولت، اعتراض نمایندگان را به همراه داشت؛ طوریکه علیرضا محجوب از نمایندگان گفت «خوابیدن، مفیدتر از گوش دادن به سخنان کلی بهمنی است که بقال را هم قانع نمی​کند».

برخی نمایندگان می گویند از نظر اقتصادی از این دولت ناامیدند و حتی سایت الف متعلق به احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش های مجلس، ضمنی، دولت را به طرح عدم کفایت رییس جمهوری تهدید کرده است.

دو ماه پیش وزیر اقتصاد بخاطر ارتباط با عوامل اختلاس سه هزار میلیارد تومانی استیضاح شد که علی لاریجانی رییس مجلس خواستار رای مشروط نمایندگان به او شد تا برکنار نشود.

چالش دولت و مجلس در شرایطی برسر مدیریت کشور ادامه دارد که مجلس طرح سوال از رییس جمهوری را تا یک ماه آینده انجام خواهد داد.

XS
SM
MD
LG